Göksu Deltası Akgöl-Paradeniz dalyanında yaşayan Clarias lazera (Valenciennes, 1840)'nın büyüme, beslenme ve üreme özellikleri
  1. Tez No: 85249
  2. Yazar: ARZU KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akgöl - Paradeniz Dalyanından Aralık 1996 ile Aralık 1998 tarihleri arasında yakalanan 307 adet C. kızerd'mn dişi ve erkek bireylerinin yaş gruplarına göre yaş- boy, yaş-ağırlık ilişkileri kondisyon faktörü değerleri saptanmıştır. C. lazera örneklerinin yaş kompozisyonu I.-VIII. yaş grupları arasında değişmektedir. Tüm bireylerin yaş kompozisyonunda % 36,9 oranıyla m. yaş grubu çoğunluğu oluşturmaktadır. C. lazera 'nın total boy değerleri minimum 135 ile maksimum 687 mm arasında değişmektedir. Ortalama total boy değerleri I., H, HL, IV., V., VI., VH. ve Vm. yaşlar için sırasıyla 157,7 ; 185,2 ; 207,2 ; 265,6 ; 306,7 ; 434,1 ; 469,5 ; 590,00 mm 'dir. Yaş gruplarına göre ortalama ağırlık değerleri I., İL, IH., IV., V., VI., VE. ve Vm. yaş grupları için sırasıyla 21,8; 41,2 ; 61,9 ; 144,8 ; 330 ; 462,3 ; 698; 1094 gramdır. Tüm bireylerde saptanan kondisyon faktörü değeri maksimum 1,82 değeri ile III. yaşta, minimum 0,24 ile III. yaşta belirlenmiştir. Göksu Deltası Akgöl-Paradeniz Dalyanı'ndan yakalanan 154 C. lazera örneğinin sindirim sisteminin incelenmesi sonucunda dolu midelerin oram % 46,10, boş midelerin oranı ise % 53,89 olarak belirlenmiştir. Sindirim içeriklerinin incelenmesi sonucunda alınan organizmaların 5 sınıfa ait olduğu belirlenmiştir. Bunlar tnsecta, Crustacae, Pisces, Oligochaeta ve Arachnida 'dan oluşmaktadır. Tüm sınıflar içerisinde Insecta 10 familya ile sindirim sisteminde en çok bulunan besin gruplarında birinci sırayı almaktadır. Bunu 6 familya ile Crustacea izlemektedir, ardından Pisces, Oligochaeta ve Arachnida sınıfları gelmektedir. Alınan hayvansal besinlerin yamnda mide içeriğinde Bacillariophyta, Cyanophyta ve Clorophytd* ya ait organizmalara da rastlanmıştır. C. lazera 'nın Akgöl-Paradeniz Dalyanı'nda üreme döneminin % GSİ ve yumurta çapı gelişimine göre Haziran, Temmuz aylarında olduğu saptanmıştır. C. lazera için elde edilen en düşük % GSİ değeri % 0,22 ile Eylül ayında, en yüksek Haziran ayında % 12,91 oranındadır. C. lazera 'nın ortalama yumurta çapı minimum 0,43 mm, ile maksimum 1,33 mm. arasında değişmektedir. Haziran ve Temmuz aylarında yumurta çaplan 0,91; 1,06; 1,33 mm'dir.
Özet (Çeviri)
It was determined that age-length, age weight and length-weight relationships and condition factors according to age groups of male and female of 307 C. lazera caught from Akgöl-Paradeniz Lagoon between December 1996 and December 1998. Age composition ranged between I and VIII age groups. Ill age groups is the dominant one in all individuals with the rate of 36,9 %. Fork length value of C. lazera ranged between 135 mm minimum and 687 mm maximum. Average fork length value wasl57,7 ; 185,2 ; 207,2 ; 265,6 ; 306,7 ; 434,1 ; 469,5 and 590,00 mm for I, II., IH., IV., V., VI., VE. and VOL age groups respectively. Average weight value was21,8; 41,2 ; 61,9 ; 144,8 ; 330 ; 462,3 ; 698; 1094 gr for I., II., EL, IV., V., VL, VII. and Vol. age groups respectively. The value of condition factor for all individuals is determined for HI. ages as 1,82 maximum and for IH. age as 0,24 minimum. As a result of examining the stomach contents of 154 Clarias lazera caught Akgöl - Paradeniz Lagoon in Göksu Delta it was determined that their stomach and intestines were full at the rate of 46. 10 % and empty of 53.89 %. The organisms in the content of its digestive system were classified in to five groups. These were composed of Insects, Crustacean, Pisces, Oligochaeta and Arachnids. Insects were ranked in the first order which is belonging to 10 different families as a most frequent food groups in the digestive system of C. lazera. The Crustacean were in the second order with 6 different families after the Insects. Pisces, Oligochaeta and Arachnids were found as a lesser rate in the digestive systems of C. lazera. Besides the animal food contents found in digestive systems were also found as follows the Baeillarophyta, Cyanophyta and Chlorophyta. According to % GSİ and egg diameter, reproduction period of C. lazera was determined to be on Jun and July mouth. Minimum % GSİ obtained for C. lazera was % 0,22 on September mouth and maximum % GSİ was % 12,91 on Jun. Average egg diameter of C. lazera ranged between minimum 0,43 mm and maximum 1,33 mm. The egg diameters on Jun and July are 0,91; 1,06; 1,33 mm.