Çimento ile işlem görmüş geotekstil donatılı temel tabakasının tekrarlı yükler altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of behavior of cement treated geotextile reinforced base layer under cyclic loads
- Tez No: 852521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALTAY, PROF. DR. CAFER KAYADELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, geotekstil ve çimento ile işlem görmüş geotekstilin, temel tabakasını güçlendirme elemanı ve temel ile taban zemini ara yüzeyinde ayırma elemanı olarak kullanımı tekrarlı yükler altında büyük ölçekli deneylerle ve sayısal analizlerle araştırılmıştır. Ayrıca geotekstil ve çimentolu geotekstilin taşıma gücüne olan etkileri statik yükler altında yük deplasman davranışı bakımından küçük ölçekli deneyler ile irdelenmiştir. Çalışmadan elde edilen tekrarlı yükleme sonuçları toplam deformasyon, kalıcı deformasyon, elastik deformasyon, elastik deformasyon değişim yüzdesi, esneklik modülü (MR), trafik fayda oranı (TBR), tekerlek izi azaltma oranı (RDR) ve iyileştirme faktörü (If) açısından değerlendirilmiştir. Deneylerin sonuçları değerlendirildiğinde geotekstil ve çimentolu geotekstil ile güçlendirilen zeminler güçlendirilmemiş zemine kıyasla daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca çimentolu geotekstille güçlendirilmiş zemin, geotekstille güçlendirilmiş zemine kıyasla daha iyi performans sergilemiştir. Çimentolu geotekstilin hem temel tabakası güçlendirme elemanı hem de ara yüzey ayırma elemanı olarak kullanıldığı durum temel tabakasının güçlendirilmediği ara yüzey ayırma elemanı olarak geotekstil kullanıldığı durum ile kıyaslandığında, 5000 yük döngüsü sonunda RDR değeri %49.26, iyileştirme faktörü yaklaşık 2 ve 27 mm kalıcı deformasyondaki TBR değeri 14.62'dir. Deneysel ve sayısal analiz sonuçlarının tutarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of geotextile and cement-treated geotextile as reinforcement elements of the base layer and as separation elements at the interface of the base and subgrade soil were investigated by large-scale experiments and numerical analyses under cyclic loads. In addition, the effects of geotextile and cemented geotextile on the bearing capacity were examined by small scale experiments under static loads in terms of load displacement behavior. Repeated loading results obtained from the study were evaluated in terms of total deformation, permanent deformation, elastic deformation, percentage of change in elastic deformation, resilient modulus (MR), traffic benefit ratio (TBR), rut depth reduction ratio (RDR), and improvement factor (If). When the results of the experiments were evaluated, the soils reinforced with geotextile and cemented geotextile performed better than the unreinforced soils. In addition, the soil reinforced with cemented geotextile performed better than the soil reinforced with geotextile. When the case where cemented geotextile was used both as a base layer reinforcement element and as an interface separation element was compared with the case where the base layer was not reinforced and geotextile was used as an interface separation element, the RDR value at the end of 5000 load cycles was 49.26%, the improvement factor was approximately 2 and the TBR value at 27 mm permanent deformation was 14.62. Experimental and numerical analysis results were determined to be consistent.