Lipödem tarama anketinin türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the turkish version of the lipedema screening questionnaire
- Tez No: 852523
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Lipödem Tarama Anketinin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenilirliğini araştırmaktı. Çalışmaya kalp damar cerrahı tarafından lipödem tanısı alarak, fizyoterapi önerileri almak üzere başvuran çalışma hakkında bilgilendirilmiş gönüllü kadın hastalar dahil edildi. 18 yaş ve üzerinde olan, herhangi bir iletişim, kognitif ve mental problemi olmayan, Türkçe okur-yazar gönüllü 59 kadın hasta çalışmaya dâhil edildi. Lipödem başlangıç yaşı, tipi ve evresi belirlendi. LTA'nın Türkçe uyarlaması Beaton ve ark.larının protokolüne uygun, kültürel adaptasyon süreci aşamaları göz önünde bulundurularak yapıldı. LTA'nın geçerliği için yapısal ve eş zamanlı geçerlik analizi yapıldı. Yapısal geçerliği için doğrulayıcı faktör analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the reliability and validity of the Turkish version of the Lipedema Screening Questionnaire (LSQ). The study included volunteer female patients who were diagnosed with lipedema by a cardiovascular surgeon, were informed about the study and applied for physiotherapy advice. 59 Turkish female patients who were 18 years of age or older, had no communication, cognitive and mental problems, and were participant in Turkish were included in the study. Age at onset, type and stage of lipedema were determined. The Turkish adaptation of the LSQ was performed in accordance with the protocol of Beaton et al. by considering the stages of the cultural adaptation process. Structural and concurrent validity analyses were performed for the validity of the LSQ. Confirmatory factor analysis was performed for structural validity.