Enerji ekonomisi ve Çukobirlik entegre tesislerinde enerji ekonomisinin uygulanabilirliği
- Tez No: 85254
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
öz Bu çalışmada, Dünyadaki ve Türkiye' deki enerji görünümü ele alınıp incelenmiş, fosil yakıtlı rezervlerin tükenmesine az bir süre kaldığı, aynı zamanda çevreye verdiği zarar da göz önüne alınarak, yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru bir yöneliş olduğu, ancak yine de fosil yakıtların kullanımda ağırlığım koruduğu görünmektedir. Enerjinin daha verimli kullanılması için diğer ülkelerin neler yaptığı ortaya konularak, atık enerji geri kazanım sistemleri ile ilgili örnekler verilmiştir. Çukobirlik entegre tesislerindeki fabrikaların enerji ve üretim verileri istatistiki olarak ele alınmış, tablo ve şekiller oluşturularak yorumlar yapılmıştır. Sonuçta Çukobirlik entegre tesisleri bir bütün olarak ele alınarak, bir“Enerji Yönetimi”ve“Enerji Yönetim Komitesi”kurulmasının, enerji ekonomisi açısından zorunlu olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Management“ and ”Energy Management Committe“ in Çukobirlik. In this study, energy conditions of Turkey and World have been investigated. Quantity of reserves of fossil fuel is decreasing in the World as the time passing. At the same time, thought of giving harms to the environment of the fossil fuels needs taking the new measures. However, fossil fuels have importing rolles in using now, there is a tendency toward the renewable energy sources.. For more efficient use of energy, informations samples about energy economizing systems which have made by other countries are given. Energy consumation and manufacturing datas in Çukobirlik Integrated Facilities were given as statisticially. Tables and sketchs also have occurred and interperated. As a result if we think all of the Çukobirlik Integrated Facilities, it is seen that, there is a necessity to establish the ”Energy