Bipolar bozukluk tanılı hasta ve eşlerinin cinsel doyumlarının evlilik uyumu yaşam kalitesi ve tedavi uyumuna etkisi
The effect of sexual satisfaction of patients diagnosed with bipolar disorder and their spouses on marital adjustment quality of life and treatment compliance
  1. Tez No: 852550
  2. Yazar: ZERRİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, bipolar bozukluk tanılı hasta ve eşlerinin cinsel doyumlarının, evlilik uyumu, yaşam kalitesi ve tedavi uyumuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, 01.02.2022 – 31.07.2022 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran bipolar bozukluk tanılı, remisyonda/ötimik dönemde olan, 124 hasta ve eşi ile olan toplam 248 birey oluşturdu. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Mani Ölçeği (YMÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ), Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeği (BBYÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ) kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of sexual satisfaction of patients diagnosed with bipolar disorder and their spouses on marital adjustment, quality of life and treatment compliance. The population of the study consisted of a total of 248 individuals, including 124 patients diagnosed with bipolar disorder (in remission/euthymic period) and 124 spouses of these patients, who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic in Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital between the dates 01.02.2022 and 31.07.2022. Necessary data are collected through Sociodemographic Information Forms, Young Mania Questionnaires (YMQ), Beck Depression Questionnaires (BDQ), Golombok-Rust Sexual Satisfaction Questionnaires (GRSSQ), Marital Adjustment Questionnaires (MAQ), Quality of Life in Bipolar Disorder Questionnaires (QoLBDQ), and Morisky Treatment Compliance Questionnaires (MTCQ).