Tekstil endüstrisinde kullanılan selülaz, lakkaz ve proksidaz enzimlerinin phanerochaete chrysosporium ME 446 ve funalia trogii funguslarında üretimin araştırılması
  1. Tez No: 85256
  2. Yazar: NELİSA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÜNYAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, tekstil terbiyesinde kullanılmakta olan selulaz, lakkaz, katalaz ve peroksidaz enzimlerinin tarımsal atıklar üzerinde pilot ölçekte üretimleri için gerekli laboratuvar koşullan belirlenmeye çalışılmıştır. Phanerochaete chrvsosporium ME446 ve Funalia trogii beyaz-çûrûkçül funguslan üe uygulanan yarı-katı fermentasyonda, değişen pH ve sıcaklıklara bağlı olarak her enzim için maksimum aktivitenin elde edildiği koşullar saptanmaya çalışılmıştır, Funalia trogii ile yürütülen çalışmada maksimum katalaz aktivitesi ve spesifik aktivitesi pH'sı 5.0 olan besiyerinde 35° C'de, 9320 IU ve 328 IU/ mg olarak 5 günlük inkübasyon süresi sonunda elde edilmiştir. Maksimum lakkaz ve perioksidaz aktiviteleri ise 3.37 CU ve 4.27 CU olarak aynı koşullar altında elde edilmiştir. Maksimum selulaz aktivitesi pH'si 6.0 olan besiyerinde, 37° C'de 10 günlük inkübasyon süresi sonunda 745 FPU olarak saptanmıştır. Phanerochaete chrvsosporium ME446 ile yürütülen çalışmalarda maksimum katalaz aktivitesi ve spesifik katalaz aktivitesi 6240 IU ve 129 IU/ mg olarak pH'si 6.0 olan besiyerinde 35° C'de 5 günlük inkübasyon süresi sonunda elde edilirken, maksimum selulaz aktivitesi 507 FPU olarak pH'si 6.0 ancak inkübasyon sıcaklığı 37° C olan ortamda, 10 günlük süre sonunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to produce the enzymes laccase,cellulase,catalase and peroxidase with Funalia trogii and Phanerochaete chrysosporium ME446 and to scale up to the pilot scale required phisiological conditions were being tried to determine, we used agricultural waste as an alternative source for these enzymes which are used nowadays in textile industry. To maintain the maximum activity for each enzyme that are produced by using Funalia trogii and Phanerochaete chrysosporium ME446 at semi-solid fermentation. Funalia trogiP s maximum activity of catalase and the specific catalase activity at the medium with a pH 5.0 and the temprature of 35°C is determined as 9320 IU and 328 IU/mg after 5 days incubation. Under the same conditions maximum avtivities of laccase and peroxidase are determined as 3.37 CU and 4.27 CU. The maximum cellulase activity is determined at the medium with pH 6.0 and temperature 37° C, after 10 days incubation period as 745 FPU. The studies which are carried on with Phanerochaete chrysosporium ME446. maximum catalase activity and specific catalase activity are determined respectively as 6240 IU and 129 IU/mg in a medium with pH 6.0 and 35° C after 5 days incubition time.On the other hand, maximum cellulase activity is determined at the medium with pH 6.0 and 37° C, after 10 days incubation as 507 FPU.