Doğu Akdeniz'in İskenderun Körfezi litoral bölgesinin güncel foraminiferleri
  1. Tez No: 85257
  2. Yazar: SEHER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZ Bu çalışma İskenderun Körfezi litoral bölgesinin foraminifer faunası ile ilgilidir. Ayrıca çevre kirliliğinin foraminifer topluluğuna etkisini ortaya koymayı amaçlar. Faunaya ait toplam 60 adet foraminifer örneğinin paleontolojik incelenmesi sonucu; Rotaliacea üst familyasının Elphididae familyasından 1 cins ve 5 tür, Rotalidae familyasından 1 cins ve 2 tür; Miliolacea üst familyasının Miliolidae familyasından 3 cins ve bu cinse ait toplam 6 tür; Nubeculariidae familyasından 1 cins ve 1 tür; Hauerinidae familyasından 1 cins ve 1 tür; Globigerinacea üst familyasının Globigerinidae familyasından 1 cins ve 1 tür olmak üzere toplam 8 cins ve 16 tür saptanmış ve tanımlanmıştır. Yapılan çalışma sonucu elde edilen veriler Doğu Akdeniz'de aynı bölgede yapılan benzer çalışmalardan elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Tanımlanmış foraminifer örnekleri benzer çalışmalarla karşılaştırılınca tür sayısının daha az, fakat her türdeki birey sayısının daha fazla olduğu görülmektedir. Bu veriler bize dip tortularından alınan örneklerin muhtemelen bir akarsu ağzında veya yakınında olduğunu düşündürmektedir. İncelenen foraminifer kavkılarında çevre kirliliğinin etkisini gösteren herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study concerns with the foraminiferal fauna of the littoral zone in the İskenderun Bay. It also aims to bring up the effect of environment pollution to foraminiferal fauna community. At the result of paleontological investigation on total 60 foraminiferal sample belongs to fauna, from Elphididae family of Rotaliacea superfamily 1 species and 5 genus; from Rotaliidae family 1 species and 2 genus; from Miliolidae family of Miliolacea superfamily 3 species and belonging to this species total 6 genus; from Nubeculariidae family 1 species and 1 genus; from Hauerinidae family 1 species and 1 genus; from Globigerinidae family of Globigerinacea superfamily 1 species and 1 genus totally 8 species and 16 genus are described.. The datum obtained at the result of this study are compared with the results of the studies made on the same zone in the East Mediterranean Sea. The defined foraminiferal samples have less number of genus but more elements in each genus with respect to similar studies. According to us, this samples got from bottom sediments are probably occured at a river mouth or nearby. Any indicator of the effect of environmental pollution on foraminiferal test has been observed.