Bevacizumab alan metastatik kolorektal kanserli hastalarda asetilsalisilik asit ve sağkalım ilişkisi
The relationship between acetylsalicylic acid usage and survival in patients with metastatic colorectal cancer treated with bevacizumab
- Tez No: 852560
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Metastatik kolorektal kanserli hastalarda asetilsalisilik asit (ASA) ve tedavide sıklıkla kullanılmakta olan bir anti-VEGF monoklonal antikor olan bevacizumab'ın birlikte kullanımının sağkalım üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tek merkezli ve retrospektif olarak tasarlandı. 01.01.2010- 31.12.2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Kliniklerine başvuran bevacizumab ile tedavi edilen metastatik kolorektal kanser tanısı ile izlenen 349 hasta çalışmaya dahil edildi. ASA tedavisi alan (herhangi bir endikasyon ile halihazırda kullanmakta olanlar) ve ASA tedavisi almayan hastalara ait veriler sistem üzerinden tarandı ve karşılaştırıldı. Patolojik olarak doğrulanmış metastatik kolorektal kanser tanısı olan, tanı anında 18 yaşından büyük, bevacizumab içeren tedavi protokole uygun olarak uygulanmış olan, radyolojik/klinik olarak tedavi yanıtı değerlendirilmiş olan hastalar araştırmaya dahil edildi. Kategorik veriler ki-kare testi veya Fisher'in exact testi kullanılarak değerlendirildi. Prognoz (PFS ve OS) üzerinde etkili olabileceği düşünülen olası tüm kategorik değişkenler Log-Rank testi kullanılarak Kaplan-Meier sağkalım analizi ile incelendi. PFS ve OS üzerinde etkili olabileceği düşünülen olası tüm sürekli ve kesikli sayısal değişkenlerin önemliliği ise tek değişkenli Cox'un oransal hazard regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Toplam 349 hastanın verileri incelendi. ASA kullanan hasta sayısı 64 (%18,4) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to investigate the impact of the combined use of acetylsalicylic acid (ASA) and bevacizumab, a monoclonal antibody against VEGF (anti-VEGF), on survival in patients with metastatic colorectal cancer. Materials and Methods: This research was designed as a single-center and retrospective study. A total of 349 patients diagnosed with metastatic colorectal cancer and treated with bevacizumab, who applied to the Ankara University Medical Oncology Clinics between January 1, 2010, and December 31, 2022, were included in the study. Data of patients receiving acetylsalicylic acid (ASA) treatment (those already using it for any indication) and those not receiving ASA treatment were screened through the system and compared. Patients included in the study were those with pathologically confirmed metastatic colorectal cancer diagnosis, aged 18 or older at the time of diagnosis, treated with a protocol including bevacizumab, and whose treatment response was evaluated radiologically/clinically. Categorical data were evaluated using the chi-square test or Fisher's exact test. Possible categorical variables that could affect prognosis (PFS and OS) were examined with Kaplan- Meier survival analysis using the Log-Rank test. The significance of all possible continuous and discrete numerical variables that could affect PFS and OS was evaluated with univariate Cox proportional hazard regression analysis. Results: The data of a total of 349 patients were examined. The number of patients using ASA was found to be 64 (18.4%).