Genç yetişkinlerde ilişki bağımlılığını yordayan bazı değişkenlerin incelenmesi
Examination of some varibles that predict relationship addiction in young adults
- Tez No: 852573
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genç yetişkinlik dönemindeki ilişki bağımlılığı düzeyinin belirlenmesi, ilişki bağımlılığını yordayan psikolojik esneklik ve tanıtıcı özelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 2022- 2023 yılında, Ege Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve enstitülerde öğrenimine devam eden 276 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Spann Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği(SFİBÖ)”ve“Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde iki bağımsız grup karşılaştırılmasında bağımsız t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanılmıştır. Numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ise Pearson korelasyon kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin yordayıcı rolünü araştırmak için basit doğrusal regresyon yöntemi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan genç yetişkinlerin SFİBÖ puan ortalamasının 54.37± 12.30, PEÖ puan ortalamasının 141.59± 14.28'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the level of co-dependency in young adulthood, to examine the psychological flexibility and descriptive features that predict co-dependence. Method: The sample of the research consists of 276 participants who continue their education at faculties and institutes affiliated with Ege University in 2022-2023. As a data collection tool;“Introductory Information Form”,“Spann Fischer Relationship Addiction Scale(SFRAS)”and“Psychological Flexibility Scale(PFS)”were used. Data collected in the research It was analyzed using SPSS 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used when evaluating the data. Independent t test was used to compare two independent groups in normally distributed data, and one-way analysis of variance method was used to compare more than two independent groups. Pearson correlation was used to test the relationship between numerical variables. Simple linear regression method was applied to investigate the predictive role of independent variables. Results: The average SFRAS score of the students participating in the research was 54.37± 12.30, The average PFS score is 141.59± 14.28.