Aile hekimliği asistanlarının kırmızı göz hakkındaki bilgi, tutum ve yaklaşımları
Knowledge, attitudes and approaches of family medicine residents on red eye
- Tez No: 852575
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. BURCU DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Kırmızı göz, birinci basamak sağlık hizmet sunumunda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kendiliğinden gerileyebilen bir hastalıktan görmeyi tehdit edebilen hastalıklara kadar uzanan geniş bir tanı yelpazesi vardır. Birinci basamak tedavi yönetiminde esas nokta, hastanın acilen göz hastalıkları uzmanına sevkini gerektiren durumlarla birinci basamakta tedavisi uygulanabilecek durumların ayrımını yapabilmektir. Çalışmamızın sonuçları ile bu konu hakkındaki yanlışların ve sebeplerinin giderilmesi ve farkındalık oluşturulması durumunda, kırmızı göz hastalarının birinci basamak sağlık kuruluşlarında etkin tedavi alması, riskli durumlarda tanılarının gecikmemesi ve sadece acil durumlarda üst basamak sağlık kuruluşlarına yönlendirilerek üst basamak sağlık kuruluşlarında başvuru sayısının azalması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.02.2023-01.05.2023 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 229 hekim üzerinde yapılmıştır. Veriler internet ortamında hazırlanıp paylaşılan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmamızın anketi SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzmanlık eğitimi alan ve sağlık hizmeti sunan aile hekimliği asistanlarına ve TAHUD'a üye aile hekimliği asistanlarına uygulanmıştır. Ankette hekimlerin sosyodemografik özellikleri, kırmızı göz hakkındaki görüş ve yaklaşımları ve kırmızı göz hakkındaki bilgi seviyelerini saptamak ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere sorular yöneltildi. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapıldı. Nitel değişkenlerin analizinde ki-kare testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uymayan nicel verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Nicel Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Red eye is a common condition encountered in primary care. It has a wide range of diagnoses, from a self-resolving condition to diseases that can threaten vision. The main point in the management of treatment at the primary care level is to be able to distinguish between situations that require an urgent referral to an ophthalmologist and situations that can be treated at the primary care level. With the results of our study, it is aimed to ensure that red eye patients receive effective treatment at primary care health facilities, their diagnoses are not delayed in risky cases, and only in emergency cases they are referred to higher level health facilities, thus reducing the number of referrals to higher level health facilities. Materials and Methods: The data in the study were collected through an online questionnaire form prepared and shared between 01.02.2023-01.05.2023, from 229 physicians who agreed to participate in the study. The questionnaire of our study was applied to family medicine residents working and providing health services at SBÜ Gülhane Training and Research Hospital and family medicine residents who are members of TAHUD. The questionnaire asked questions to determine the sociodemographic characteristics of the physicians, their views and approaches on red eye, and their level of knowledge about red eye, and to evaluate the relationship between them. The data were analyzed using the SPSS 22.0 program. Chi-square test was used for the analysis of qualitative variables. In the analysis of quantitative data that did not conform to the normal distribution, Mann Whitney U test was used for binary comparisons, and Kruskal Wallis test was used for multiple comparisons. The relationship between quantitative variables was examined by Spearman correlation analysis. A p-value of