Mikro öğrenme tabanlı yara iyileşme süreci dersinin hemşirelik öğrencilerinin klinik akıl yürütme becerilerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of microlearning-based wound healing process course on nursing students' clinical reasoning skills
- Tez No: 852580
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamız deneysel türde olup, mikro öğrenme tabanlı yara iyileşme süreci dersinin hemşirelik öğrencilerinin klinik akıl yürütme becerilerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2022-2023 ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılının güz döneminde HEM2056 Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği dersine kayıt yaptıran 2. sınıf öğrencileri oluşturdu. Öğrencilerden 2022-2023 güz döneminde kayıt yaptıran öğrenciler kontrol grubunu ve 2023-2024 güz döneminde kayıt yaptıran öğrenciler ise deney grubunu oluşturdu. Veri toplamada çoktan seçmeli sınav, yazılı sınav, nesnel yapılandırılmış klinik sınav ve mikro öğrenme modülüne ilişkin görüşlerini içeren formlar kullanıldı. Çalışmamıza kontrol grubu 40 ve deney grubu 47 olmak üzere toplam 87 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzdelik, Ki-kare ve Fisher Exact testleri bağımsız ve bağımlı gruplarda t-testi, ANOVA, Bonferroni testi kullanıldı. Kontrol grubundaki öğrencilere power point eşliğinde, deney grubundaki öğrencilere ise, mikro öğrenme tabanlı yara iyileşme süreci ve hemşirelik bakımı dersi verildi. Ders öncesinde, dersten hemen sonra ve 31 gün sonra öğrenciler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted to determine the effect of the microlearning-based wound healing process course on the clinical reasoning skills of nursing students. The population of the study consisted of second-year students enrolled in the HEM2056 Surgical Diseases Nursing course in the fall semester of the 2022-2023 and 2023-2024 academic year at Karadeniz Technical University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. Students enrolled in the 2022-2023 fall semester formed the control group, and students enrolled in the 2023-2024 fall semester formed the experimental group. Multiple choice exam, written exam, objective structured clinical exam and forms containing their opinions on the microlearning module were used to collect data. Our study was completed with a total of 87 students, 40 in the control group and 47 in the experimental group. Frequency, percentage, Chi-square and Fisher Exact tests, t-test in independent and dependent groups, ANOVA and Bonferroni test were used to evaluate the data. Students in the control group were given a power point lesson, and students in the experimental group were given a microlearning-based wound healing process and nursing care lesson. Students were evaluated before the lesson, immediately after the lesson, and 31 days later.