Robuste Querdynamikregelung von Fahrzeugen mit aktiven Lenksystemen
Aktif direksiyon sistemli araçlarda yanal kontrolü iyileştirmeye yönelik yeni yöntemler
  1. Tez No: 852581
  2. Yazar: BENAN SERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DIETER SCHRAMM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Duisburg-Essen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hem şehir için hem de yüksek hızlarda sürüş güvenliği hem de manevra kabiliyeti ile ilgili gereksinimler yollar ve kentsel ortamlarda genellikle bir uzlaşma ile sonuçlanır. Bunları telafi etme amacı sürüş durumuna bağlı olarak tavizler ve farklı direksiyon yetenekleri aktif direksiyon sistemleri ile gerçekleştirilebilir. EPS (Elektrikli Direksiyon) Sistemleri, direksiyon torkunun kontrolünü yalnızca araç hızına göre değil, aynı zamanda örneğin arkadan savrulma ve arkadan savrulma gibi sürüş koşullarına da bağlıdır. Direksiyon simidi üzerindeki bu yol zemini hissiyatının etkili bir şekilde sürücüye ulaşması, sürücünün aracı kontrol etmesine yardımcı olur. Aktif bir direksiyon sisteminden sonra direksiyon sistemlerinin bir başka kilometre taşı olan AFS (Active Front Steering), direksiyon simidi ve lastikler arasında mekanik bağlantısı olmayan direksiyon sistemidir. Bu aktif direksiyon sistemleri, arzu edilen birçok ek özellik sunar. Bu tezde, bazı yeni yöntemleri kullanmanın potansiyelleri gösterilmiştir. Bu uygulama, tam elektronik (direksiyon simidi ve teker arası bağlantı olmayan) bir direksiyon sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu konuda literatürde yapılmış özgün, gerçek zamanlı deneysel sonuçlar ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The requirements in regard to both driving safety at high speeds as well as maneuverability on country roads and in urban environments usually result in a compromise. The aim to compensate these compromises and enable different steering abilities depending on the driving situation can be realized with active steering systems like BMW Active Front Steering. A more conventional way to enhance the steering features (hence optimize the vehicle dynamics) and steering feeling has been realized with EPS (Electric Power Steering) Systems. EPS enabled controlling of the steering torque not only in accordance with vehicle speed, but also on driving conditions like for example oversteering and understeering. The effective implementation of this feedback on the steering wheel helps the driver to control the vehicle more easily. Another milestone of the steering systems after an active steering system such as AFS (Active Front Steering), is the steer-by-wire steering system, which has no mechanical connection between the steering wheel and tires. These active steering systems offer many additional desirable steering properties. In this thesis, the potentials of using some new methods have been introduced. This implementation took place using a steer-by-wire steering system. Furthermore initial real-time experimental results are presented in detail.