Yenidoğanlarda solunum sıkıntısı gözlem ölçeğinin Türkçe uyarlaması : Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the newborn respiratory distressobservation scale: Validity and reliability study
- Tez No: 852579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, solunum sıkıntısı olan yenidoğanlarda 'Yenidoğanlarda Solunum Sıkıntısı Gözlem Ölçeği'nin (Respiratory Distress Observation Scale in Newborn) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırma verileri etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra, Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi ve Tokat Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım'da solunum sıkıntısı ile takip edilen 37 haftalık 140 bebekten, hem araştırmacı hem de yenidoğan yoğun bakım hemşiresi tarafından, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yenidoğanlarda Solunum Sıkıntısı Gözlem Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplanmıştır (KGİ), örneklemin yeterli olup olmadığına Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi ile ölçeğin faktörlenebilir olup olmadığı ise Barlett's Küresellik Testi ile değerlendirilmiştir. Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), İç Tutarlılık analizlerinden Cronbach Alfa Katsayısı ve Madde Toplam Puan Korelasyonları hesaplanmıştır. Aynı zamanda güvenirlik analizlerinden Bağımsız Gözlemciler Arası Uyum Değerleri Fleiss Kappa formülü ile hesaplanmıştır. Yenidoğanlarda Solunum Sıkıntısı Gözlem Ölçeği'nin Türk diline uygun, KGİ değerinin ≥ 0,91 olarak bulunmuştur ve KMO katsayısı 0,606 olarak hesaplanmış olup, örneklem sayısı yeterli olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically to determine the validity and reliability of the Turkish Respiratory Distress Observation Scale in Newborn in newborns with respiratory distress. After the approval of the ethics committee and institutional permissions, data were collected from 140 37-week-old infants who were followed up with respiratory distress in the Neonatal Intensive Care Unit of Gaziosmanpaşa University Hospital and Tokat State Hospital by both the researcher and the neonatal intensive care nurses using the Descriptive Information Form and Respiratory Distress Observation Scale in Newborns. Descriptive statistics were used to evaluate the data. Content Validity Index (CVI) was calculated, whether the sample was adequate was assessed by the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test, and whether the scale was factorable was assessed by Barlett's Sphericity Test. Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Cronbach's Alpha Coefficient, and Item Total Score Correlations (ITSC) were calculated. At the same time, Independent Interobserver Agreement Values from reliability analyses were calculated with the Fleiss Kappa formula. The Respiratory Distress in Newborns Observation Scale was found to be suitable for the Turkish language, the CGI value was found to be ≥ 0.91 and, the KMO coefficient was calculated as 0.606 and the sample size was found to be sufficient.