Metil parathion'un farelerin üreme fonksiyonları üzerine etkileri
  1. Tez No: 85259
  2. Yazar: GÜNNUR YÜKSEL (DUVAR)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ÇÖMELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, organik fosforlu bir insektisid olan metil parathionun Swiss albino dişi farelerin estrus döngüsü, üreme performansı ve yavrulardaki teratojenik etkileri araştırılmıştır. Metil parathionun estrus döngüsüne etkisini saptamak amacıyla 7 gün ara ile 1.75 mg/kg metil parathion enjekte edilen farelerden 15 gün boyunca vajinal simir alınmış ve total estrus süresi ile proestrus, estrus ve diestrus evrelerinde bulunma süreleri ölçülmüştür. Benzer ölçümler ilaç uygulanmayan kontrol grubu farelerinde de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of methyl parathion (an organic phosphoric insecticide) on estrus cycle and reproduction performance of female Swiss albino mice and the teratogenic effects on litters were searched. In order to determine the effects of methyl parathion on estrus cycle, during 15 days vaginal smears were taken from the mice that were injected 1.75 mg/kg methyl parathion with an interval of 7 days. And total estrus duration and the duration of their being in proestrus, estrus and diestrus stages were measured. Similar measurings were made in control group mice that were not applied drug. It's determined that in experiment group the duration of total estrus cycle and the duration of their being in estrus and diestrus stages increased significantly in comparison with the control group. For the search of reproduction performance mice were mated with each other. However, due to the low mating rate with the effects of environmental factors, enough datum about the effect of methyl parathion to the reproduction performance was not obtained. To determine the teratogenic effects, 10 mg/kg day of methyl parathion was applied to the experiment group mice between 6-15. days of their pregnancy but it was observed that this dose of methyl parathion didn't bring about a significant effect on litters.