Fındıkpınarı Yaylası (Mersin-İçel) florası
- Tez No: 85258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN ORCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill OZ Bu çalışma, Mersin Merkez Fındıkpınan Yaylası 'mn Florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 1997-1999 yılları arasında toplanan 726 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 44 Familya, 174 Cins ve 371 Tür tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı 376'dır. 3u taksonlardan 37 tanesi C5 karesinde ilk kez toplanmıştır. Teşhis edilen türlerin 2'si Pteridophyta divisiosuna, 369'u ise Spermalophla divisiosuna aittir. Spermatophyta divisiosuna ait türlerin 4'ü Gymnospermae, 365'i Angiospermae alt divisiosuna aittir. Angiospermae divisiosundan 324 tür Dicotyledonae, 41 tür ise Monocotyledonae sınıfına dahildir. Alandaki endemik tür sayısı 71 (%18.48 )'dir. Teşhis edilen türlerin 114'ü (%30.72) Akdeniz elementi, 50'si (%13.47) İran-Turan elementi, 15'i (%4.04) Avrupa-Sibirya elementi ve 197'si (%53.09) çok bölgeli veya Fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen türlerdir. Çalışma alanında tür sayısı açısından en büyük familya Leguminosae (Fabaceae) familyası, en büyük cins ise Trifolium cinsidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an first researc belong to Findikpinan plataeu. 726 plant speciment were collected from research areas between 1997 - 1999 years. At the end of the identificasion of the collected specimens were determined 44 family, 174 genera, 371 species. Taxon number is 376. Species of total 371 is 37 new record for the C5 square. Endemic species number is 71 that is 19.13 % of flora. The distribution of taxa that is according to phytogeographic region are, Akdeniz elements: 1 14 (30.72 %); Iran - Turan elements: 50 ( 13.47 %); Avrupa - Sibirya elements: 15 ( 4.04 %) and cosmopolitan or species whose phytogeograpical region is unnamed: 197 ( 53.09 % ). At the research area; the largest familia in order of number of the species is Leguminosae ( Fabaceae ), the largest genus is Trifolium.