Defense acquisition system: A model for a flexible and adaptive acquisition system
Savunma tedarik sistemi: Esnek ve uyumlu tedarik sistemi için bir model önerisi
  1. Tez No: 85260
  2. Yazar: OSMAN AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Milli Savunma bir ülkenin en önemli işlerinden biri, bağımsızlık hakkının vazgeçilmez bir şartıdır. Savunma gücünden mahrum bir ülke bağımsızlık hakkım koruyamaz. Bansın korunup kullanılması, en ufak bir savaş ihtimalinin bertaraf edilmesi ve milli güvenlik hedeflerine ulaşması için, bir ülkenin çok iyi seviyede eğitilmiş, gerekli teçhizat ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiş, beka gücü yüksek bir askeri güce sahip olması gerekir. Milli savunma tedarik sisteminin hedefi de ihtiyaç duyulan askeri güçlerin ortaya çıkarılması ve bekasınm sağlanmasıdır. Savunma tedarik sistemi, silahlı kuvvetler için gerekli malzeme, teçhizat, ve diğer bütün hizmet ihtiyaçlarının planlamasını, geliştirilmesini, tedarik edilmesini ve bu işlerin sürekli bir şekilde devamını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem, ülkenin güvenlik hedefleri ve kaynak tahditlerim düşünerek, o ülkenin askeri durumunu sürekli olarak inceler, karşıt güçlerin askeri imkan kabiliyetleri ve karşıt güç sahibi ülkenin politik niyet ve maksadı ile ilgili devamlı istihbarat toplar ve ülke bağımsızlığına tehdit oluşturan konuları değerlendirir, ülkenin bağımsızlığını hedef alan thdite karşı stratejiler geliştirir ve bu stratejileri destekleyecek askeri kuvvet yapısını ortaya koyar, bu yapıyı oluşturmak için çalışır. Ve bu sistem, komuta heyetine en etkin kara, hava,deniz gücünü ve desteği sağlar. Kısaca, tedarik yönetim sistemi, kaynak kısıtına paralel olarak vazifenin başarılması için ülke kaynaklarım en etkin şekilde yönetir. Soğuk savaş sonrası ortaya çıkan güvenlik ihtiyaçları savunma tedarik koşullarını ve ortamını çok ciddi boyutlarda değiştirmiştir. Teknolojideki hızlı ilerlemeler, çok farklı ve belirsiz bir tehdit ortamı ve azalan savunma bütçeleri yeni bir savunma tedarik ortamı yaratmıştır. Çok hızlı bir şekilde değişen çevre, savunma tedarik sisteminin yeteneklerini yetersiz kılmıştır. Teknolojideki hızlı ilerleme ve dünyadaki globalleşmenin sonucunda organizasyon ve sistemler şu anda çok daha ciddi radikal ve hızlı değişimle karşı karşıyadırlar. Organizasyonlar ve sistemler statükocu anlayışı devam ettiren, yeniliklerin sisteme dahil olmasını engelleyen hantal bürokratik kültürden bir an evvel kurtulmalıdır. Daha da çok değişen çevreye duyarlı olmalıdırlar. Soğuk savaş sonrası ortaya çıkan ve tahmin edilemeyen jeopolitik, teknolojik ve bütçesel belirsizlikle baş edebilmek yeni bir tedarik sistem anlayışı gerektirir. Değişen koşullara daha duyarlı olacak ve tehditteki, teknolojideki ve politikadaki değişimleri sisteme daha da hızlı bir şekilde aktaracak bu yeni tedarik sistemi 'Esnek ve Uyumlu Savunma Tedarik Sistemi' olarak adlandırılacaktır.Bu çalışmada, birbirleriyle çok sıkı olarak ilişkili ve bir dişlinin çarkları gibi çalışan alt sistemleri ihtiva eden esnek ve uyumlu savunma tedarik sistemi için bir model geliştirilecektir. Bu sistemden, önemli milli hedef ve prensipleri ortaya koyması, bunlardan milli menfaatleri çıkartması ve önceliklendirmesi, teknolojideki gelişmelerden, milli politika ve tehditteki değişimden ortaya çıkan fırsatları çok hızlı bir şekilde değerlendirmesi ve hesaba katması, kapsamlı bir şekilde vazife ihtiyaçlarım ortaya koyması, vazifenin başanlması için gerekli askeri ihtiyaçların ve askeri hedeflere ulaşmak için de gerekli stratejilerin belirlenmesi ve savunma kaynaklarım bu hedefleri başarmak için öncelik sırasına göre tahsis etmesi beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı 'Esnek ve Uyumlu Savunma Tedarik Sistemi1 nin yaratılmasına katkı sağlamak maksadıyla ortaya bir model önermek ve bu modelin uygulamaya dönük metodolojisini sunmaktır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT National defense is one of the most important national affair and is part of a nation's sovereign right. A nation that has no defense power can't maintain its right of sovereignty. To maintain peace, to deter any possibility of war and to attain national security objectives, a nation should have military forces that are adequately trained, equipped, and maintained. The focus of defense acquisition system is to produce and maintain needed military forces for a nation. Defense acquisition system is a system whereby all equipment, facilities and services that are needed for the military force, are planned, developed, acquired, maintained, and disposed of. The system examines the military posture of a nation in light of national security objectives and resource limitations and collects intelligence about the military capabilities and political intentions of foreign nations; evaluates the threat to its national security, develops strategies to meet the threat, devises force levels to support the strategies. And this system provides the operational commanders the best mix of forces, equipment and support attainable within resorce constraints. Shortly, this system assures the necessary framework to manage defense resources effectively for successful mission accomplishment consistent with national resource limitations. Post Cold-War national security requirements have drastically altered the defense acquisition environment. Dramatically different and unpredictable threat, rapid advances in technology, and declining defense budget in the post Cold- War era have created a new acquisition environment. The changing environment outpaced the defense acquisition system's ability. With increased pace of change in technology and the globalization in the world, organizations and systems are now faced with a need for more radical and rapid change. Organizations and systems should overthrow stodgy bureaucratic culture, that maintain statusquo and inhibit new ideas, and become more flexible, adaptive and responsive to the changing environment. To confront geopolitical, technological, and budgetary uncertainty that is unprecedented in the post Cold-War era, a new defense acquisition system is required. This new defense acquisition system that will be able to be more responsive to the changing environment and integrate changes in threat, technology and security policy into the system more rapidly is called as flexible and adaptive defense acquisition system. VIIIIn this study, a model for a flexible and adaptive defense acquisition system that includes five subsystems, will be developed And an operator-oriented process that make the system work effectively and efficiently will be presented. It is expected from this system; S to identify enduring national goals and principles.S to derive and prioritize the national interests S to take into account opportunities for technological advancement and changes in national policy and threat ?S to determine military requirements necessary for mission accomplishment and the strategies necessary for attaining military objectives S to allocate defense resources to achieve those objectives in accordance with priority interests And then a proposal of methodology for change will be presented in this study. I believe that the implementation of the flexible and adaptive defense acquisition system model requires change. The objective of this study is to make contribution to create a flexible and adaptive defense acquisition IX