Kombine olarak uygulanan core ve solunum kası egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of combined core and respiratory muscle exercises on respiratory function
  1. Tez No: 852598
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAİT BURAK AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı kombine olarak uygulanan core ve aletli solunum kası egzersizlerinin solunum fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılmıştır. Çalışmaya 13-14 yaş arasında 40 lisanslı basketbol oyuncusu katılmıştır. Katılımcılar kontrol grubu (KG), core egzersiz grubu (CG), aletli solunum kası grubu (SG) ve kombine egzersiz grubu (KEG) olarak 4 eşit gruba ayrılmıştır. Grupların hepsi çalışma boyunca düzenli basketbol antrenmanlarına devam etmiştir. Katılımcıların solunum fonksiyonları egzersizler başlamadan önce ve dört haftalık egzersizler sonrasında olmak üzere iki kez spirometre cihazı ile belirlenmiştir. Farklı protokollerin (KG grubu, CG grubu, SG ve KEG grubu) sonuçlarını, ön ve son test ölçümlerini ve protokol*zaman etkileşim etkisini incelemek için, tekrarlanan ölçümler iki yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Akciğer hacim ve kapasitelerinde gruplar arası anlamlı bir fark bulunmamasına karşın, yüzdesel olarak en yüksek gelişimin maksimal inspirasyon basınç (MIP) hariç bütün parametrelerde KEG'da olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bütün gruplarda solunum parametreleri yüzdesel olarak gelişim göstermiştir. Sonuç olarak, solunum kası egzersizlerinin sporcuların solunum fonksiyonlarını geliştirmede kullanılabilecek alternatif bir yöntem olduğu söylenebilir. Ayrıca çalışmanın aynı prosedür ve daha çok katılımcıyla yapılmasının gruplar arasındaki etkileşimin görülme ihtimalini artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of combined core and instrumented respiratory muscle exercises on respiratory functions. Forty licensed basketball players aged 13-14 participated in the study. Participants were divided into four equal groups: the control group (KG), core exercise group (CG), instrumented respiratory muscle exercise group (SG), and combined exercise group (KEG). All groups continued regular basketball training throughout the study. Respiratory functions of the participants were assessed twice using a spirometer device, before the start of the exercises and after four weeks of exercises. To examine the results of different protocols (KG, CG, SG, and KEG), pre and post-test measurements, and protocol*time interaction effect, repeated measures two-way ANOVA test was employed. While there was no significant difference in lung volumes and capacities among the groups, the highest percentage improvement in all parameters except maximal inspiratory pressure (MIP) was observed in the KEG. Additionally, all groups showed a percentage improvement in respiratory parameters. In conclusion, respiratory muscle exercises can be considered an alternative method for improving athletes' respiratory functions. Furthermore, it is suggested that conducting the study with the same procedure and a larger sample size may increase the likelihood of observing interactions between groups.