Myeloid neoplazilerin morfolojik, fenotipik ve moleküler özellikleriyle 2022 who ve ICC sınıflamalarına göre geriye dönük yeniden değerlendirilmesi, klinik prognostik verilerle karşılaştırılması
Retrospective reassessment of myeloid neoplasms according to the 2022 who and ICC classifications, comparing with clinical prognostic data, based on morphological, phenotypic, and molecular characteristics
- Tez No: 852597
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞINSU KUZU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu çalışma kapsamında klinik, laboratuvar, histopatolojik, sitolojik ve genetik veriler kullanılarak anabilim dalımızda tanı konmuş kronik myelomonositik lösemi (KMML), myelodisplastik sendrom/myeloproliferatif neoplazi (MDS/MPN) ve myelodisplastik sendrom (MDS) tanılı olgular tekrar incelenerek; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2022 ve International Consensus Classification (ICC) 2022 sınıflamalarına göre yeniden sınıflandırılıp tanılama sürecinin tekrar değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bununla sınıflamalar arasındaki farkların ortaya konması ve tanı grupları için tanımlayıcı özelliklerin değişiklikleri ile hastaların prognoz ve tedavi süreçlerindeki farklılıkların vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: AÜTF Tıbbi Patoloji AD. arşivinden Kasım 2018- Kasım 2022 tarihleri arasında yeni nesil dizileme (NGS) yapılarak tanısı kesinleştirilmiş MDS, KMML dışı MDS/MPN ve KMML tanılı, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 71 olgu seçilmiştir. Olguların kemik iliği biyopsileri ve kemik iliği aspirasyon yayma preparatları ışık mikroskopunda tekrar değerlendirilmiştir. Olguların laboratuvar ve klinik bilgilerine hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden ulaşılmış, klinik takip ve tedavi bilgileri için hematoloji BD.'dan bilgi alınmıştır. Olguların kemik iliği biyopsileri selülerite; hücre serilerinin dağılımı, displazisi; retikülin lif varlığı, eşlik eden lenfoid hücreler açılarından; kemik iliği aspirasyon yayma preparatları selülerite, ring sideroblast oranı, her hücre serisinin yüzdesi, displazi blast ve monosit artışı açısından değerlendirilmiştir. Olguların tam kan sayımı ve nutrisyonel parametreleri, kemik iliği akım sitometri sonuçları, sitogenetik analiz sonuçları kaydedilmiştir. Anabilim dalımız tarafından yapılmış NGS sonuçları tüm diğer verilerle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Within the scope of this study, cases diagnosed with chronic myelomonocytic leukemia (CMML), myelodysplastic syndrome/myeloproliferative neoplasia (MDS/MPN) and myelodysplastic syndrome (MDS) diagnosed in our department were re-examined using clinical, laboratory, histopathological, cytological and genetic data; It is aimed to reclassify and re-evaluate the diagnostic process according to the World Health Organization (WHO) 2022 and International Consensus Classification (ICC) 2022 classifications. With this, it is aimed to reveal the differences between the classifications and to emphasize the changes in the defining characteristics of the diagnostic groups and the differences in the prognosis and treatment processes of the patients. Materials and Methods: 71 cases diagnosed with MDS, non-CMML MDS/MPN and CMML, whose diagnosis was confirmed by next-generation sequencing (NGS) between November 2018 and November 2022, and who met the inclusion criteria for the study were selected from the AUTF Department of Medical Pathology archives. Bone marrow biopsies and bone marrow aspiration smears of the cases were re-evaluated under a light microscope. Laboratory and clinical information of the cases was accessed through the hospital information management system (HBYS). Bone marrow biopsies of the cases revealed cellularity; distribution and dysplasia of cell lineages; In terms of the presence of reticulin fibers and accompanying lymphoid cells; Bone marrow aspiration smear preparations were evaluated for cellularity, ring sideroblast ratio, percentage of each cell lineage, and dysplasia status. Complete blood count and nutritional parameters, bone marrow flow cytometry results, and cytogenetic analysis results of the cases were recorded. NGS results performed by our department were evaluated together with all other data.