İnterstisyel sistitli/mesane ağrı sendromlu kadın hastalarda nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, average platelet volume in female patients with interstitial cystitis/bladder pain syndrome and investigation of their relationship with disease severity
- Tez No: 852600
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: İnterstisyel Sistit/Mesane Ağrı Sendromu (İS/MAS), çoğunlukla genç-orta yaş kadın hastaları etkileyen önemli bir halk sağlığı problemidir. İS/MAS tanısı, hastalığa özgü tanı testi olmadığı için güçlükle koyulmaktadır. Çalışmamızdaki asıl amacımız İS/MAS'lı kadın hastalarda kan nötrofil, lenfosit, platelet düzeyleri, ortalama platelet hacmi, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranını değerlendirmek ve ölçülen parametrelerin hastalık tanısında yardımcı olabileceğini ortaya koymaktır. İkincil amacımız ise değerlendirilen bu parametrelerin hastalık şiddeti ile ilişkisini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Üroloji kliniğinde 05.05.2023-05.08.2023 tarihleri arasında başvuran çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hasta ve sağlıklı gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin demografik verileri, sigara içme öyküleri ve hastaların O'Leary Sant İntertisyel Sistit Semptom İndeksi skoru hesaplandı. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin ilk başvurusu sırasında rutin olarak istenen tam kan sayımı analizindeki nötrofil, lenfosit, platelet sayıları, NLO, PLO ve MPV değerleri kaydedildi. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri benzerdi. Kontrol ve hasta grup arasında sırasıyla; yaş ortalamaları, nötrofil, lenfosit, platelet ve MPV düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome (IC/BPS) is an important public health problem that mostly affects young-middle-aged female patients. Diagnosis of IC/BPS is difficult as there is no disease-specific diagnostic test. Our main purpose in our study is to evaluate blood neutrophil, lymphocyte, platelet levels, average platelet volume, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio in female patients with IC/BPS and to demonstrate that the measured parameters may be helpful in the diagnosis of the disease. Our secondary aim is to show the relationship of these evaluated parameters with disease severity. Materials and Methods: Patients and healthy volunteers who met the inclusion criteria and applied to Ankara Etlik City Hospital Urology clinic between 05.05.2023 and 05.08.2023 were included in the study. Demographic data, smoking history and O'Leary Sant Interstitial Cystitis Symptom Index score of the patients and healthy volunteers were calculated. Neutrophil, lymphocyte, platelet counts, NLR, PLR and MPV values in the complete blood count analysis, which was routinely requested at the first admission of patients and healthy volunteers, were recorded. Results: Demographic data of both groups were similar. Between the control and patient groups, respectively; There was no statistically significant difference in terms of mean age, neutrophil, lymphocyte, platelet and MPV levels.