Spor lisesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılıklarının incelenmesi
Examination of exercise addiction of sports high school students
- Tez No: 852602
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan çalışmada Gaziantep ilinde bulunan Spor Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin egzersiz bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ayrıca spor liselerinde eğitim gören öğrencilerin, cinsiyeti, lisans durumu, spor türü, yaşı, anne ve baba eğitim seviyesi, sınıf seviyesi, gelir düzeyi ve ikamet etkenleri açısından farklılıklar incelenmiş olup çalışma için Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yönetim Kurulundan 29.12.2022 tarih E-47989649-300-279525 sayılı, 2022/59 numaralı karar ile Etik Kuruldan onay alınmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitimöğretim dönemi Gaziantep ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bünyesinde spor liselerinde öğrenim gören kolayda örnekleme yoluyla seçilen 103'ü kız, 160'ı erkek toplamda 263 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve Tekkurşun-Demir ve ark. (2018) tarafından geliştirilen“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”uygulanmıştır. Verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the exercise addiction levels of Sports High School students in Gaziantep, Turkey, regarding gender, undergraduate status, type of sport, age, mother's and father's education level, class level, income level, and residence variables. Ethics Committee Approval was received for the study from the Gaziantep University Health Sciences Executive Board with the decision numbered 2022/59 at its meeting numbered E-47989649-300-279525 dated 29.12.2022. The study consists of 263 sports high school students, 103 girls, and 160 boys, selected through convenience sampling, studying at Sports High Schools affiliated with the Ministry of National Education in Gaziantep province in 2023-2024.“Personal Information Form”prepared by the researcher as a data collection tool for this research with the“Exercise Addiction Scale”developed by Tekkurşun-Demir at all. (2018) was used. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were applied to the data.