Aksiyal spondiloartropati hastalarında aerobik egzersizin antiinflamatuar etkisinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory effect of aerobic exercise in axial spondyloarthropathy patients
- Tez No: 852603
- Danışmanlar: PROF. DR. AJDA BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Aksiyal spondiloartropati (aksSpA) patogenezi kesin olarak bilinmeyen kronik sistemik inflamatuar bir hastalık grubudur. Yapılan çalışmalarda düzenli aerobik egzersizin çeşitli hastalık gruplarında antiinflamatuar etkisi gösterilmekle birlikte aksSpA grubunda aerobik egzersizin inflamasyon üzerindeki etkisi hakkında sınırlı sayıda veri bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı aksSpA hastalarında ev egzersiz programına ek olarak verilen aerobik egzersizin hastalık aktivitesi, akut faz reaktanları ve sitokin düzeyleri ile değerlendirilen antiinflamatuar etkisinin olup olmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız hastanemiz Romatizmal Hastalıklar İzlem Polikliniği'nde aksSpA tanısı ile takipli iki grupta toplam 54 hasta ile prospektif randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Hastalara başlangıçta ve tedavi sonrasında hastalık aktivitesi, ağrı düzeyi, fonksiyonel durum, spinal mobilite, göğüs ekspansiyonu, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için sırasıyla Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score, ASDAS), vizüel analog skala (VAS), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeks (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index, BASFI), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index,BASMI), 6 dakika yürüme testi (6DYT), Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi (Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire, ASQoL) yapıldı. Çalışmanın başında ve tedavi tamamlandıktan sonra tüm hastaların eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α), interlökin- 17 (IL-17) düzeyi belirlendi. Ev egzersiz grubundaki hastalara standart konvansiyonel egzersiz programı verilirken; aerobik egzersiz grubundaki hastalara ise standart konvansiyonel egzersiz programına ek olarak haftada 3 gün, 30 dakika koşu bandında aerobik egzersiz yaptırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Axial spondyloarthropathy (axSpa) is a group of chronic systemic inflammatory diseases whose pathogenesis is not identified clearly. Although there are several kinds of research about routine aerobic exercises' anti-inflammatory effect on several disease groups, there is limited research about the relation between axSpa and aerobic exercises. Our purpose of this research is to examine aerobic exercises addition to home exercises, have anti-inflammatory effects on axSpa patients. We evaluated these effects by disease activity, acute phase reactants, and cytokine levels. Methods: Our research was conducted as a prospective randomized controlled trial. 54 participants were chosen from those diagnosed axSpa at Rheumatic Disorders Follow-Up Policlinic. Patients were randomized and divided into two groups. Patients are evaluated using several tests and measurements, including the Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score (ASDAS), Visual Analogue Scale (VAS), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Chest Expansion Measurement, 6 Minutes Walk Test, and Ankylosing Spondylitis Quality of Life (ASQoL). Before starting the treatment program, all patient's Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR), C-Reactive Protein (CRP), Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), and Interleukin-17 (IL-17) levels were evaluated. The home exercise group has been given a conventional exercise program. The second group added aerobic exercise with a treadmill to the home exercise program.