Yetişkin obez kadınlarda kronotipe dayalı beslenme modellerinin beslenme durumu ve kardiyometabolik risk belirteçleri üzerine etkisi
Effect of chronotype-based nutritional patterns on nutritional status and cardiometabolic risk markers in adult obese women
- Tez No: 852608
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma; kronotipe dayalı diyet müdahalesinin kardiyometabolik risk belirteçleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 19-53 yaş arası fazla kilolu ve obez (Beden kütle indeksi>25,0 kg/m2) kadın birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma başlangıcında Sabahcıl-Akşamcıl Anketi aracılığıyla bireyler iki gruba ayrılmıştır. Daha sonrasında her iki grup da kronotipine uygun diyet alanlar (krono-sabahcıl n:15, krono-akşamcıl n:15) ve hipokalorik standart diyet alanlar (kontrol-sabahcıl n:16, kontrol-akşamcıl n:16) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma 12 hafta sürmüştür. Çalışmanın başında bireylere tanımlayıcı bilgilerinin, beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktive düzeylerinin sorgulandığı anket formu uygulanmış; çalışma başlangıcında ve sonunda ayrıca elektrokardiyografi, ekokardiyografi, efor testi, biyokimyasal analiz, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu analizi ve akıllı saat değerleri kaydedilmiş ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Ayrıca çalışma sırasında bireylerin bir haftalık bilek sıcaklığı ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışmanın sonunda diyet memnuniyet ölçeği formu da uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on overweight and obese (Body mass index>25.0 kg/m2) female individuals between the ages of 19-53 to determine the effect of chronotype-based nutritional patterns on cardiometabolic risk markers. At the beginning of the study, individuals were divided into two groups using a morning and evening survey form. Afterwards, both groups were divided into two groups: those who received a chronotype-adjusted diet (chrono-morning n:15, chrono-evening n:15) and those who received a hypocaloric standard diet (control-morning n:16, control-evening n:16). The study lasted 12 weeks. At the beginning of the study, a questionnaire form was applied to individuals in which their descriptive information, nutritional habits and physical activity levels were questioned. At the beginning and end of the study, electrocardiography, echocardiography, exercise test, biochemical analysis, Pittsburgh Sleep Quality Index, anthropometric measurements, body composition analysis and smart watch values were recorded and three-day food consumption records were taken. Additionally, three-day wrist temperature measurements of the individuals were recorded during the study. At the end of the study, the diet satisfaction scale form was applied.