Futbolcularda miyofasyal gevşetme tekniğinin taban basıncı, bacak sertliği, ayak bileği kas kuvveti ve mobilitesi ile denge performansına akut etkisi
Acute effects of myofascial relaxation technique on plantar pressure, leg stiffness, ankle muscle strength and mobility and balance performance in football players
- Tez No: 852610
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Futbolcuların ısınma süreçlerinde foam roller ile miyofasyal gevşetme tekniği uygulayarak taban basıncı, bacak sertliği, ayak bileği kas kuvveti ve mobilitesi ile denge performansına akut etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya amatör 20 genç erkek futbolcu dahil edildi. (Yaş: 15,25 ± 0,44 yıl, boy uzunluğu: 172,35± 8,26 cm, vücut ağırlığı 58,4± 9,18 kg). Çalışma dahilinde erkek sporcular rastgele kontrol (n=10) ve foam roller (n=10) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna klasik ısınma sonrası; taban basıncı, bacak sertliği, ayak bileği kas kuvveti ve mobilitesi ile denge ölçümü yapıldı. Foam roller (FR) grubuna ise klasik ısınma sonrası ayak tabanına ve ayak-ayak bileğini ilgilendiren kas gruplarına bilateral olarak 2 set 30 saniye olmak üzere FR uygulandı. Setler arası 30 saniye dinlenme verildi. FR grubuna da kontrol grubuna uygulanan aynı ölçümler yapıldı. Elde edilen veriler için tüm değişkenlerin normal dağılıma uyumları Shapiro-Wilk testi uygulandı. Farklı protokole göre performans değişkenleri arasındaki farklılığa ait ilişkisiz örneklemler için T-testi uygulandı. Elde edilen verilerin analizi için istatistik paket programı SPSS 25.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the acute effect of applying myofascial release technique with foam rollers during the warm-up process of football players on plantar pressure, leg stiffness, ankle muscle strength and mobility, and balance performance. 20 young amateur male football players were included in the study. (Age: 15.25 ± 0.44 years, height: 172.35± 8.26 cm, body weight 58.4± 9.18 kg). Within the scope of the study, male athletes were randomly divided into two groups: control (n = 10) and foam roller (n = 10) groups. After the classical warm-up for the control group; plantar pressure, leg stiffness, ankle muscle strength and mobility, and balance were measured. In the foam roller (FR) group, after the classical warm-up, FR was applied to the sole of the foot and the muscle groups related to the foot-ankle bilaterally for 2 sets of 30 seconds. A 30-second rest was given between sets. The same measurements were made as applied to the FR group and the control group. Shapiro-Wilk test was applied for the data obtained to ensure compliance of all variables to normal distribution. T-test for unrelated samples was applied for the difference between performance variables according to different protocols. The statistical package program SPSS 25.0 was used to analyze the data obtained.