Erkek infertilitesinde transkripsiyonel ve post-transkripsiyonel epigenetik değişimler
Transcriptional and post-transcriptional epigenetic changes in male infertility
- Tez No: 852611
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Spermin epigenetik anomalileri, erkek infertilitesiyle ilişkilidir ve tedavinin başarısını etkilemektedir. DNA metilasyonu, kromatin düzenlemeleri ve kodlanmayan RNA'lar sperm epigenomunu oluşturur. Çalışmamızda erkek infertilitesinde MEST, MESTIT1, CEP41, GNAS, IGF2 ve H19 genlerinin transkripsiyonel ve post-transkripsiyonel epigenetik değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Fertil erkeklerin (n=30) spermlerindeki DNA metilasyonu ve gen ifadelenmesi, oligospermik (n=30) ve normospermik (n=30) infertil gruplarla karşılaştırılmıştır. Paternal ifadelenen GNAS-AS geninin 1. 3. ve 5. CpG dinükleotidlerinin hipometilasyonu, oligospermi grubunda (%33,3*; %26,7**; %26,7*) fertil gruptan (%66,7*; %66,7**; %60*) daha düşüktür (*p
Özet (Çeviri)
Epigenetic anomalies of sperm are associated with male infertility and affect the success of treatment. DNA methylation, chromatin rearrangements and non-coding RNAs constitute the sperm epigenome. Our study aimed to investigate transcriptional and post-transcriptional epigenetic changes of MEST, MESTIT1, CEP41, GNAS, IGF2, and H19 genes in male infertility. DNA methylation and gene expression in the sperm of fertile men (n=30) were compared with oligospermic (n=30) and normospermic (n=30) infertile groups. The hypomethylated 1st, 3rd and 5th CpG dinucleotides of the paternally expressed GNAS-AS gene were higher in the oligospermia group (33.3%*, 26.7%**, 26.7%*) than in the fertile group (66.7%*, 66.7%**, 60%*) (*p