İnsulin direnci olan bireylere verilen eğitimin diyabet bilgisine,değiştirilebilir risklere ve insulin direncine etkisinin incelenmesi
Education provided to individuals with insulin resistance diabetes information, modifiable risks and investigation of the effect on insulin resistance
  1. Tez No: 852612
  2. Yazar: TUĞBA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsülin Direnci;günümüzde gerek sağlık görevlileri arasında gerekse de toplumdaki sağlık söylemlerinde özellikle de bireylerin diyabet ve obezite ile ilgili konuşmalarında oldukça sık kullanılan bir kavram haline gelmiştir. Diyabet, yaşam kalitesini önemli oranda tehdit eden, görülme sıklığı gün geçtikçe artan, metabolik,kronik, önemli ciddi bir hastalıktır.Diyabet bu kadar ciddi, ağır maliyetli ,tedavisi zor,yaşam boyu süren kronik bir hastalık olduğu halde;TURDEP-1 ve TURDEP-2 sonuçları karşılaştırıldığında; diyabet görülme oranının 7,2 den 13,4'e yükseldiği görülmektedir. Bu bilimsel çıkarım ile ve insülin direnci ile mücadele etmenin insülin direncinin ardından gelebilecek diyabet ile mücadelede önemli bir adım olacağı düşüncesi ile bu tez planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Insulin Resistance has become a frequently used concept today, both among healthcare professionals and in public health discourses, especially in individuals' conversations about diabetes and obesity. Diabetes is a serious metabolic, chronic disease that significantly threatens the quality of life and whose incidence increases day by day. Although diabetes is such a serious, costly, difficult to treat, lifelong chronic disease; TURDEP-1 and TURDEP- Comparing the 2 results; It is seen that the rate of diabetes has increased from 7.2 to 13.4. This thesis was planned with this scientific inference and the idea that fighting insulin resistance would be an important step in the fight against diabetes that may follow insulin resistance.