Makrozomik doğum yapan diyabetik ve diyabetik olmayan olguların maternal ve perinatal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal and perinatal outcomes of diabetic and non-diabetic cases with macrosomic births
- Tez No: 852613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ SİNAN KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Makrozomi; doğum ağırlığının 4000 g üzeri olması ile tanımlanır. Makrozomik bebeklerde maternal ve fetal riskler artmaktadır. Çalışmamızın amacı 4000 g üzeri doğum yapan diyabetik olmayan ve diyabetik olan olguların maternal ve yenidoğan sonuçlarını karşılaştırmayı planladık. Yöntem: Tersiyer merkez olan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde 2015 OCAK-2022 ARALIK dönemleri arasında 4000 g üzeri doğum yapan diyabetik ve diyabetik olmayan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. maternal ve fetal sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla 157 diyabeti olmayan ve 141 diyabeti olan gebe değerlendirilmiş olup sonuçları incelenmiştir. Çalışma grupları 4000 g üzeri doğum yapan diyabetik olmayan ve diyabetik gebelerden oluşmaktadır. Çalışmaya 18 yaş üzeri, sistemik hastalığı olmayan, 37 hafta üzeri gebelikler ve sonuçlarında eksik olmayan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada grupların gebelik yaşı, parite, VKİ, antepartum Hgb düzeyi, doğum şekli, sezaryen endikayonu, cinsiyet, maternal komplikasyonlar, fetal ve neonatal komplikasyonlar, APGAR skoru, fetal travma, neonatal yoğun bakım yatışı karşılaştırılmıştır. Maternal komplikasyonlar arasında, anemi, perineal laserasyon, uterin atoni, kan transfüzyonu ve enfeksiyon varlığı incelendi. Yenidoğanlar pediatri hekimleri tarafından yapılan muayene ile değerlendirilerek; hipoglisemi, polistemi, hipokalsemi, omuz distosisi, klavikula kırığı, fetal travma açısından değerlendirildi. Doğum şekilleri vajinal doğum ve sezaryen olarak incelendi. Sezaryen endikasyonları değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme Windows SPSS 22.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to compare the birth and newborn outcomes of non-diabetic and diabetic cases who gave birth over 4000 g. Methods: The files of diabetic and non-diabetic patients who gave birth over 4000 grams between JANUARY 2015 and DECEMBER 2022 at Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology and Obstetrics Hospital, which is a tertiary center, were retrospectively examined. In order to compare maternal and fetal outcomes, 157 pregnant women without diabetes and 141 pregnant women with diabetes were evaluated and their results were examined. The cases consisted of a group of non-diabetic and diabetic patients who gave birth weighing over 4000 g. Patients over 18 years of age, without systemic disease, with pregnancies over 37 weeks, and with no missing results were included in the study. In the study, the groups' gestational age, parity, BMI, antepartum Hgb level, mode of delivery, cesarean indication, fetal gender, maternal complications, fetal and neonatal complications, APGAR score, fetal trauma, and neonatal intensive care unit admission were compared. Among maternal complications, anemia, perineal laceration, uterine atony, blood transfusion, and infection were examined. Newborns are evaluated by examination by pediatricians; It was evaluated for hypoglycemia, polycythemia, hypocalcemia, shoulder dystocia, clavicle fracture, and fetal trauma. Delivery methods were examined as vaginal birth and cesarean section. Indications for cesarean section were evaluated. Statistical evaluation was made with Windows SPSS 22.0 program.