Gümüş diamin florür ve potasyum iyodürün restoratif materyallerin bağlanma ve renklenmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of silver diamine fluoride and potassium iodide on shear bond strength and discoloration of restorative materials
  1. Tez No: 852615
  2. Yazar: HATİCE MÜKELLEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAH ÇOĞULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gümüş diamin florür (Riva Star, Step 1, SDI Dental Ltd., Avustralya) ve gümüş diamin florür + potasyum iyodür (Riva Star, Step 1+2, SDI Dental Ltd., Avustralya) uygulamasının iki farklı rezin kompozit (Grandio, Voco Almanya ve Activa Presto, Pulpdent Crop, Watertown, USA) materyalinde bağlanma ve renklenme üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Altmış adet çekilmiş daimi üçüncü molar dişin oklüzal yüzeyleri midkoronal dentin seviyesinden kesilerek hazırlandı. Dişler, rasgele seçilmiş üç gruba ayrıldı (Grup 1: Kontrol Grubu-Distile su (n=20), Grup 2: Gümüş diamin florür (GDF) (Riva Star, Step 1, SDI Dental Ltd., Avustralya) (n=20), Grup 3: Gümüş diamin florür (GDF) + Potasyum iyodür (KI) (Riva Star, Step 1+2, SDI Dental Ltd., Avustralya) (n=20)). Her grup kendi içerisinde rasgele seçilmiş dişlerden oluşan iki alt gruba ayrıldı: Grup A: Grandio Rezin Kompozit (Voco, Almanya), Grup B: Activa Presto Biyoaktif Rezin Kompozit (Pulpdent Crop, Watertown, USA). Dört farklı aşamada renk değerlendirilmesi yapıldı. GDF ve GDF + KI uygulamalarının kompozit rezin materyallerde bağlanma üzerine etkisi makaslama bağlanma dayanımı (SBS) testi ile değerlendirildi. Grupların kırılma tipi ışık mikroskobu altında incelenerek başarısızlık modu değerlendirmesi yapıldı. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizi için SPSS 25,0 programı kullanıldı. Çalışmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov Testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren verilerin değerlendirilmesi Anova tek yönlü varyans analizi ile yapıldı. Gruplara ilişkin öncesi sonrası değerlendirmesinde eşleştirilmiş t testi kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, p3A>3B>1B>2A>2B olduğu tespit edildi. Gümüş diamin florürün tek başına uygulandığı gruplarda bağlantının azaldığı ancak farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı izlendi (p>0,05). Grupların başarısızlık modu değerlendirmesinde kırılma tipleri ağırlıklı olarak karışık kırılma (adeziv + koheziv) olarak izlendi. Karışık kırılma tipini koheziv kırılma tipi takip ederken, gruplarda en az görülen kırılma tipi adeziv kırılma tipi oldu. Sonuç: Koruyucu diş hekimliği uygulamalarında ve minimal invaziv diş hekimliği yaklaşımında önemli bir yere sahip olan gümüş diamin florürün rezin kompozit materyaller öncesinde kaviteye tek başına uygulanması yerine potasyum iyodür ile kombine uygulanmasının renklenme ve bağlanma üzerinde olumsuz etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of the application of silver diamine fluoride (Riva Star, Step 1, SDI Dental Ltd., Australia) and silver diamine flüoride + potassium iodide (Riva Star, Step 1+2, SDI Dental Ltd., Australia) on the shear bond strength and discoloration of two different resin composites (Grandio Composite, Voco, Germany and Activa Presto Bioactive Stackable Light Cure Composite, Pulpdent Corp, Watertown, USA). Materials and Methods: Sixty freshly extracted third permanent molars were seperated at the mid-coronal dentin level. All teeth were randomly divided into three groups (Group 1: Control Group - Distilled water (n=20), Group 2: Silver diamine fluoride (SDF) (Riva Star, Step 1, SDI Dental Ltd., Australia) (n=20), Group 3: Silver diamine fluoride (SDF) + Potassium iodide (PI) (Riva Star, Step 1+ 2, SDI Dental Ltd., Australia) (n=20)). Each group was divided into two subgroups. Subgroup A: Restored with Grandio Resin Composite (Voco, Germany), Subgroup B: Restored with Activa Presto Resin Composite (Pulpdent Corp, Watertown, USA). The discoloration levels were determined at four different stages. The effect of SDF and SDF + PI applications on the bond strength of resin composite materials was tested using the shear bond strength (SBS). The fracture type of the groups was examined under a light microscope and the failure modes were noted. All data were analyzed by SPSS 25.0 program. Normal distributed groups evaluated by Kolmogorov Smirnov Test. ANOVA variance analysis was used to analyze the normally distributed data. Paired t test was used for pre and post evaluation of the groups. The results were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p3A>3B>1B>2A>2B, respectively. It was observed that the bond strength decreased in the groups where silver diamine fluoride was applied alone, but the difference was not statistically significant (p>0.05). In the failure mode evaluation of the groups, the fracture types were predominantly mixed (adhesive + cohesive) type. While the mixed failure rate was followed by the cohesive fracture type, the least common fracture type in the groups was the adhesive type. Conclusion: It was concluded that silver diamine fluoride, which has a significant role in preventive dentistry practices and minimally invasive treatment approaches, has not negative effects on discoloration and bond strength when applied in combination with potassium iodide instead of applying it alone to the cavity before resin composite restorations.