Lumbal disk hernili hastalarda lumbal ve sakroiliak bölgeye uygulanan kayropraktik manipülasyonun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of chiropractic manipulation applied to the lumbar and sacroiliac regions in patients with lumbal disc herniation
- Tez No: 852614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, lumbal disk hernisi tanılı hastalarda, lumbal bölge ve sakroiliak ekleme uygulanan kayrapraktik manipülasyonun etkinliğinin karşılaştırılması araştırılmaktadır. Çalışmamızda 2023 yılının Temmuz-Kasım ayları arasında Özel Medicana Sivas Hastanesine başvurmuş, LDH tanısı almış 45 hastanın verileri incelenmiştir. Olgular randomize olarak klasik fizik tedavi+lumbal bölge kayropraktik manipülasyonu grubu (LBG) (n=15), klasik fizik tedavi+sakroiliak kayropraktik manipülasyonu grubu (SEG) (n=15) ve klasik fizik tedavi grubu (n=15) kontrol grubu seçilmiştir. Ölçümler; numerik ağrı skalası, Quebec bel ağrısı engellilik skalası, Tampa kinezyofobi ölçeği ve gonyometrik ölçümler tedavi öncesi ve tedavi bitiminde 2 farklı zamanda yapılmıştır. Çalışmalardaki hastaların yaş ortalamaları 42,6±11,623, cinsiyet dağılımı 24'ü kadın (%53,3), 21'i (%46,7) erkekti.
Özet (Çeviri)
This study investigates the comparison of the effectiveness of chiropractic manipulation applied to the lumbar region and sacroiliac joint in patients diagnosed with lumbar disc herniation. In our study, the data of 45 patients diagnosed with LDH who were admitted to Private Medicana Sivas Hospital between July and November 2023 were analyzed. The patients were randomly assigned to classical physical therapy+lumbar region chiropractic manipulation group (LBG) (n=15), classical physical therapy+sacroiliac chiropractic manipulation group (SEG) (n=15) and classical physical therapy group (n=15) as control group. Measurements; numeric pain scale, Quebec low back pain disability scale, Tampa kinesiophobia scale and goniometric measurements were performed at 2 different times before and after treatment. The mean age of the patients in the studies was 42.6±11.623 years and gender distribution was 24 females (53.3%) and 21 males (46.7%).