Lavanta yağı aromaterapisinin göğüs cerrahisi hastalarında ameliyat sonrası ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of lavender oil aromatherapy on postoperative pain, anxiety and physiological parameters in thoracic surgery patients
- Tez No: 852627
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, göğüs cerrahisi ameliyatı sonrası lavanta yağı aromaterapisinin ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel tipte yapıldı. Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi- Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde 90 hasta ile gerçekleştirildi. Veri toplama aşamasında Hasta Bilgi Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Durumluk Anksiyete Ölçeği, Hasta Takip Monitörü ve Deney ve Kontrol Grubu İzlem Formu kullanıldı. Ameliyat sonrası birinci ve ikinci günde deney grubundaki hastalara, iki dakika boyunca koku aparatına damlatılarak lavanta yağı, kontrol grubundaki hastalara ise distile su koklatıldı. Uygulama öncesi, uygulama sonrası 5. ve 15. dakikalarda tüm hastaların ağrı, anksiyete puanları, kalp atım hızı, kan basıncı, solunum sayısı ve oksijen O2 saturasyonu ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t-testi ve ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as an experimental study to determine the effect of lavender oil aromatherapy on pain, anxiety and physiological parameters after thoracic surgery. The study was carried out with 90 patients in the Thoracic Surgery-Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of Karadeniz Technical University Farabi Hospital. During the data collection phase, the Patient Information Form, Visual Comparison Scale (VAS), State Anxiety Scale, Patient Follow-up Monitor and Experimental and Control Group Follow-up Form were used. On the first and second days after surgery, patients in the experimental group were smelled lavender oil by dropping it into the scent apparatus for two minutes, and patients in the control group were smelled distilled water. Pain, anxiety scores, heart rate, blood pressure, respiratory rate and oxygen O2 saturation of all patients were measured before the application and at the 5th and 15th minutes after the application. Number, percentage, mean, standard deviation, t-test in independent groups and ANOVA were used to evaluate the data.