Bir kamu kurumunda çalışan personellerde yeme farkındalığı, sezgisel yeme davranışı ve akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED) arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between mindful eating, intuitive eating behavior and mediterranean diet quality index (KIDMED) in personnel working in a public institution
  1. Tez No: 852628
  2. Yazar: RUMEYSA SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Mayıs-Ağustos 2023 tarihleri arasında bir kamu kurumunda çalışan, çalışmaya katılmaya gönüllü, yaşları 18-65 yıl arasında değişen 312 kurum personeli ile yürütülmüştür. Çalışma; kamu personellerinde yeme farkındalığı, sezgisel yeme durumu ve Akdeniz diyetine uyum arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak katılımcılardan bir anket formu doldurmaları istenmiştir. Ankette; katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, yaşam tarzı alışkanlıkları, bazı beslenme alışkanlıkları sorgulanıp Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2) ve Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 39.2±9.83 yıl olup %13.8'i bir diyet uyguladığını belirtmiştir. Beden Kütle İndeksi (BKİ) sınıflamasına göre çalışmaya katılan bireylerin %49.4'ü normal, %41.7'si hafif şişmandır. Kadınların %73.2'si normal, %22'si hafif şişman; erkeklerin %33'ü normal, %55.1'i hafif şişmandır. Kadın ve erkeklerin BKİ değerleri ortalaması sırasıyla 23.8±3.91 kg/m2 ve 26.2±3.32 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between May and August 2023 with 312 institutional personnel, aged between 18 and 65, who worked in a public institution and volunteered to participate in the study. This study; it was conducted to determine the relationship between mindful esting, intuitive eating status and compliance with the Mediterranean diet among public personnel. Participants were asked to fill out a survey form using the face-to-face interview method. In the survey; The participants' socio-demographic characteristics, lifestyle habits, and some nutritional habits were questioned and the Mindful Eating Questionnaire (YFÖ-30), Intuitive Eating Scale (IES-2) and Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) were applied. The average age of the participants was 39.2±9.83 years and 13.8% stated that they were on a diet. According to Body Mass Index (BMI) classification, 49.4% of the individuals participating in the study were normal weight and 41.7% were overweight. 73.2% of women are normal weight, 22% are overweight; 33% of men are normal weight and 55.1% are overweight. The average BMI values of women and men are 23.8±3.91 kg/m2 and 26.2±3.32 kg/m2, respectively.