Avustralya ve Türkiye'de belirlenen profesyonel futbol takımlarından 13-14 yaş grubu erkek altyapı oyuncularının fiziksel, motorik özellikleri ve teknik kapasitelerinin karşılaştırılması
Australia and Turkey: A comparison of the physical, motor and technical capacities of 13-14 age group male youth players from professional football teams in Australia and Turkey
- Tez No: 852644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avustralya ve Türkiye'deki 13-14 yaş arasındaki erkek futbolcuların fiziksel ve motorik özellikleri bunun yanında teknik kapasitelerinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya aktif olarak futbol branşına devam etmekte olan Avustralya'nın Sidney şehrinde yer alan Auburn FC spor klübünden (n=16) sporcu, Türkiye'nin Ankara şehrinde yer alan MKE Ankaragücü spor klübünden (n=16) sporcu olmak üzere toplamda (n=32) sporcu gönüllü olarak katılım göstermiştir. Çalışma dizaynı olarak, sporcuların antropometrik ölçümleri, dinlenik nabız, esneklik, çeviklik, Yo-Yo, uzun slalom, kısa pas, ayakta top sektirme, 10 metre, 30 metre test ölçümleri alınmış olup iki takımın ölçümleri karşılaştırılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 26 paket programı kullanılarak yapıldı. Verilerin normallik dağılımlarını belirlemek amacıyla Shapiro-Wilk testi yapılmış olup çıkan sonuçlar neticesinde mevkiler arası karşılaştırmada verilerin normal dağılım gösterdikleri takımlar arası ikili karşılaştırmalarda ise çeviklik değişkeninde normal dağılım olmadığı diğer değişkenlerde normal dağılım olduğu tespit edilmiştir. Gruplar arası farkın belirlenmesinde One Way ANOVA testi kullanılmış olup farkın hangi gruplar lehine olduğunu belirlemek amacıyla ise Post-Hoc testlerinden Tukey HSD testi kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren verilerde Independent Sample T-Test ve Paired Sample T-Test normal dağılım göstermeyen çeviklik değişkeninde Mann Whitney U testi, ayakta top sektirme hücum değişkeninde ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare and evaluate the physical and motoric characteristics as well as technical capacity of 13-14 year old male soccer players in Australia and Turkey. A total of (n=32) athletes, including (n=16) athletes from Auburn FC sports club in Sydney, Australia and (n=16) athletes from MKE Ankaragücü sports club in Ankara, Turkey, who are actively participating in football, voluntarily participated in the study. As the study design, anthropometric measurements, resting heart rate, flexibility, agility, Yo-Yo, long slalom, short pass, standing ball bounce, 10 meters, 30 meters test measurements of the athletes were taken and the measurements of the two teams were compared. The data were analyzed using IBM SPSS 26 package program. Shapiro-Wilk test was performed to determine the normality distribution of the data and as a result of the results, it was determined that the data showed normal distribution in the comparison between the positions, and in the pairwise comparisons between the teams, there was no normal distribution in the agility variable and normal distribution in other variables. One Way ANOVA test was used to determine the difference between the groups and Tukey HSD test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine which groups were in favor of the difference. In paired comparisons, Independent Sample T-Test and Paired Sample T-Test were used in the data showing normal distribution, Mann Whitney U test was used in the agility variable that did not show normal distribution, and Wilcoxon test was used in the standing ball bounce offense variable. The significance level in the study was determined as (P0,05).