Developing a simulation model of defense preparadness by using system dynamics approach
Sistem dinamikleri yaklaşımını kullanarak bir harbe hazırlık simülasyon modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 85264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARANSEL ATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Çevremizdeki dinamiklik ve karmaşıklık günden güne değişmektedir. Geleneksel yönetim araç ve teknikleri böylesi karmaşık ve dinamik bir çevrede yetersiz kalmaktadır. Hayatta kalabilmek ve bu çevreyle mücadele edebilmek için daha fazlasına ihtiyaç vardır. Dinamik ve karmaşık çevrede gözüken en büyük mesele organizasyonun değişime hazırlığıdır. Bu“stratejik hazırlık”olarak adlandırabileceğimiz yeni bir kavramdır. Dinamik geleceğe stratejik temelde hazır olmak için stratejik planlama kavramı kullanılabilir. Hayatta kalabilmek ya da mükemmelleşmek amacıyla stratejik hazırlığı gerçekleştirmek için stratejik planlama iyi bir araçtır. Çevredeki belirsizlik farklı şekillerde ortaya konabilir. Bunun sonucunda farklı gelecekler ortaya çıkabilecektir. Bu temelde senaryo planlaması stratejik planlama sürecinde bir araç olarak kullanılabilir. Senaryo planlamasının amacı geleceği tahmin etmek değildir. Daha ziyade, farklı güçlerin geleceği farklı yönlerde ortaya çıkarabileceğini göstermektir. Çalışmanın bu bölümünden itibaren, konu bir örnekle incelenecektir. Harbe hazırhk konusu irdelenecek ve sistem dinamikleri yaklaşımı kullanılarak bir model oluşturulacaktır. Sistem dinamiklerinin geri beslemeyi ve sistemin elemanları arasındaki ilişkileri modelleme kabiliyeti onu en uygun araç kılmaktadır. Harbe hazırlığın alt unsurları arasındaki ilişkiler bu modelin uygulanması esnasmda bir bütün olarak ele alınacaktır. Modelle simülasyon deneyleri yapmak, sistemin dinamik davranışını ve değişik senaryoların işleyişini ortaya koyacaktır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The level of the change in dynamics and chaos in environment increases day by day. Traditional management tools and techniques are not enough to be implemented in such a dynamic and chaotic environment More is needed to struggle with this environment, for survival. What seemed to matter most is the organization's readiness for change in this dynamic and chaotic environment This is a new concept that will be called as“strategic readiness”. To be ready on a strategic basis for the dynamic future, the strategic planning concept can be used. To achieve strategic readiness for survival, or excellence, strategic planning is a good tool to be applied. Uncertainty in the environment can be interpreted in various different ways. Based on different structures, different futures will emerge. Scenarios can be used in strategic planning process. The purpose of scenario planning is not to predict the future; but rather, to show how different forces can manipulate the future in different directions. The military readiness is examined, and a model has been developed by using system dynamics approach. The ability of system dynamics to model feedback and interactions between the elements of the system makes it the ideal toot The interactions between the elements of military readiness are perceived as a whole by application of this model Conducting simulation experiments with this model will let us explore the dynamic behavior and scenarios that result from any change in any of the elements. vu