Kiraz çekirdekleriyle yapılan sakral masajın doğum ağrısına, anksiyete düzeyine ve doğum konforuna etkisi
Effect of sacral massage with cherry seeds on labor pain, anxiety level and birth comfort
- Tez No: 852709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN ÇAĞLAYAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma Kiraz Çekirdeği ile Sakral Bölgeye Yapılan Masajın Doğum Ağrısına, Anksiyete Düzeyine ve Doğum Konforuna Etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü ve deneysel nitelikteki bu çalışma 24.06.2023 – 11.11.2023 tarihleri arasında uygulandı. Çalışma kriterlerine uygun olan gebeler randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel veri toplama formu, Vissüel Ağrı Skalası, Sözel Kategori Ölçeği, Durumluk Kaygı ve Doğum Konforu Ölçeği aracılığıyla toplandı. Deney grubuna sakral bölgeye kiraz çekirdeği ile latent faz, aktif faz ve geçiş fazında dakika sakral masaj uygulanmıştır. Kontrol grubuna standart bakım uygulandı. Bulgular: Bu çalışmada gruplar arasında sosyo-demografik ve obstetrik özellikler açısından anlamlı fark yoktu. Deney grubunda doğum eyleminin birinci ve ikinci evresi kontrol grubuna göre anlamlı şekilde kısaydı. Uygulama öncesi ve latent fazda ölçülen VAS ve SKÖ puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Aktif fazda ve geçiş fazında deney grubunun VAS ve SKÖ puanı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Latent fazda gruplar arasında STAI-TX I puanları açısından anlamlı fark yoktu (p=0,056).
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This study, which is randomized controlled and of good quality, was registered between 24.06.2023 – 11.11.2023. Women who meet the study criteria according to the sample groups are randomly divided into two groups. Data were collected through the data collection form developed by the researcher, labor observation form, partograph, Vissual Pain Scale, Verbal Category Scale, State Anxiety and Birth Comfort Scale. While standard care was applied to the control group, sacral massage was applied to the experimental group for 30 minutes in the latent phase, active phase and transition phase with the efflorescence technique to the sacral region. Results: In this study, there was no significant difference between the groups in terms of socio-demographic and obstetric characteristics. The first and second stages of labor in the experimental group were significantly shorter than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of VAS and SCS scores measured before the application and in the latent phase. In the active phase and transition phase, the VAS and SDQ scores of the experimental group were significantly lower than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of STAI-TX I scores in the latent phase (p=0.056).