Preterm bebeklerde anne sütü ile beslenme ve major morbiditelerle ilişkisi
Feeding with breast milk in preterm babies and itsrelationship with major morbidities
  1. Tez No: 852710
  2. Yazar: FATMA BEGÜM ÇOPUR DUYDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllardaki gelişmelerle birlikte yaşam şansları artan küçük prematüre bebekler prematüriteye özgü major morbiditeler açısından en riskli grubu oluşturmaktadır. Sayısız biyoaktif komponenti barındıran anne sütü (AS) ise bu bebeklerin sağlığını olumlu yönde değiştirmekte, özellikle de nekrotizan enterokolit (NEK)'e karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. Çalışmamız 34. gestasyon haftasından (GH) önce doğan prematüre bebeklerde, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatış sırasında ve taburculukta AS ile beslenme durumunu belirlemek; AS alımının NEK, BPD, ROP ve geç başlangıçlı sepsis insidansı üzerine etkisini ve bu potansiyel etkinin doza bağımlı olup olmadığını saptamaktır. Retrospektif kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya; 01.01.2018 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki 5 yıllık sürede en az 28 gün yatarak bakım ve tedavi görmüş, gestasyon yaşı %75 AS, karışık grup: %25-74 AS, prematüre mama (PM) grubu: %0-25 AS. Bağımlı değişkenlerin karşılaştırılması AS, PM grupları arasında yapılmıştır. AS'nün morbiditeler üzerinde doza bağımlı koruyucu etkisini araştırmak için 2 farklı yöntem kullanılmıştır: 1. AS alım miktarlarına göre gruplayarak, 2. Farklı zaman dilimlerinde AS alımlarında her 10 ml/kg/gün artışın etkisini analiz ederek. Çalışma grubumuzu gestasyon yaşı
Özet (Çeviri)
Small premature babies, whose survival chances have increased with the developments in recent years, constitute the most risky group in terms of majör morbidities spesific to prematurity. Breast milk, which contains numerous bioactive components, positively changes the health of these babies and provides strong protection, especially against necrotizing enterocolitis (NEC). Our study was determine the breastfeeding status of premature babies born before the 34th week of gestation, during hospitalization in the Neonatal Intensive Care Unit and at discharge; to determine the effect of breastfeeding on the incidence of necrotizing enterocolitis, bronchopulmonary dysplasia (BPD), retinopathy of prematurity (ROP) and late-onset Sepsis and whether this potential effect is dose dependent. This study was planned as a retrospective cross-sectional study; premature babies with a gestational age 75% breast milk, mixed group: 25-74% AS, premature formula group: