Akut ve kronik yüzme egzersizine fare gastrocnemius-soleus kas kompleksi satellit ve non-satellit kök hücre cevaplarının incelenmesi
Investigation of mouse gastrocnemius-soleus muscle complex satellite and non-satellite stem cell responses to acute and chronic swimming exercise
  1. Tez No: 854694
  2. Yazar: YASİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MELEK KÜÇÜKATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kas hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde egzersiz protokolleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber, farklı egzersiz protokollerine cevap olarak meydana gelen kas hasar ve rejenerasyon mekanizmaları, bu süreçlerde kastaki satellit ve non-satellit hücrelerin rolleri ile bu kök hücrelerin zamana bağlı birbirleriyle olası etkileşimleri henüz net olarak ortaya konmamıştır. Bu doktora tezinde farelere uygulanan akut ve uzun süreli yüzme egzersizini takiben erken (3 saat) ve geç (48 saat) dönemde kas hasar ve rejenerasyonunda satellit ve non-satellit hücre cevaplarının incelenmesi amaçlanmıştır. 8-12 haftalık erişkin Balb/C erkek fareler öncelikle kontrol ve yüzme egzersizi olarak gruplanmıştır. Egzersiz grupları kendi içlerinde akut ve kronik egzersiz olarak 2'ye bölündükten sonra her biri egzersizi takiben deneyin sonlandırılmasına kadar geçecek zaman açısından (3 saat, 48 saat) tekrar 2'ye ayrılmıştır (n=10). Akut yüzme egzersizi 30 dk ve tek seans olarak; uzun süreli egzersizler ise 6 hafta / haftada 5 gün 30 dk olacak şekilde uygulanmıştır. Deneyin sonunda Ketamin-HCl/Xylazine-HCl (75mg/kg-10 mg/kg) anestezisi altında farelerin aortalarından kan örnekleri ve gastrocnemius-soleus kas kompleksleri alınmıştır. Serum kreatin kinaz (CK) aktivitesi ticari kit kullanılarak ölçülmüş, kas hasarı histolojik olarak hasar skorlaması ve lökosit infiltrasyonu ile tespit edilmiştir. Kas rejenerasyonu, histolojik inceleme ile ve immünohistokimyasal olarak nukleus ve sarkoplazmada Pax7, Sca1 ve CD45 antikorlarının boyanmaları için H Skoru elde edilerek değerlendirilmiştir. Değişkenler ortalama ± standart sapma (SS) olarak verilmiştir. İstatistiksel analiz için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA, post hoc: Tukey testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exercise protocols are widely used in the prevention and treatment of muscle diseases. However, the mechanisms of muscle damage and regeneration in response to different exercise protocols, the roles of muscle satellite and non-satellite cells in these processes, and the possible interactions of these stem cells with each other over time have not yet been clearly revealed. In this PhD thesis, it was aimed to examine satellite and non-satellite cell responses in muscle damage and regeneration processes in the early (3 hours) and late (48 hours) periods following acute and long-term swimming exercise in mice. 8-12 week old adult Balb/C male mice were first grouped as control and swimming exercise. After the exercise groups were divided into two as acute and chronic exercise, each was divided into two again (n = 10) in terms of the time passed from exercise to termination of the experiment (3 hours, 48 hours). Acute swimming exercise was applied for 30 minutes in a single session, while long-term exercise was implemented as 6 weeks / 30 minutes, 5 days a week. At the end of the experimental period, blood samples were taken from the aortas and gastrocnemius-soleus muscle complexes were collected under Ketamine-HCl/Xylazine-HCl (75mg/kg-10 mg/kg) anesthesia. Serum creatine kinase (CK) activity was measured using a commercial kit, and muscle damage was determined histologically by damage scoring and leukocyte infiltration. Muscle regeneration was evaluated by histological examination and immunohistochemically by obtaining an H Score for staining of Pax7, Sca1 and CD45 antibodies in the nucleus and sarcoplasm. Variables were given as mean ± standard deviation (SD). One-Way Analysis of Variance (ANOVA, post hoc: Tukey test) was used for statistical analysis.