Aile hekimliği polikliniklerine başvuran Ordu üniversitesi öğrencilerinde dismenore sıklığı, fonksiyonel ve emosyonel etkilenme durumu
Dysmenorrhea frequency, functional and emotional affected status in Ordu university students applying to family medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 852725
  2. Yazar: MURAT TINKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Ordu Üniversitesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran üniversite öğrencilerinde dismenore sıklığı, fonksiyonel ve emosyonel etkilenme durumunu belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma 01.03.2023-01.09.2023 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran üniversite öğrencilerine, sosyodemografik özellikler ve dismenore öyküsü, Görsel Analog Skalası(VAS), Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeğini içeren bir anket uygulandı. Veriler IBM V23 (Chicago, USA) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the frequency of dysmenorrhea and its functional and emotional effects in university students applying to Ordu University family medicine outpatient clinics. Material and Method: In this cross-sectional study, a survey including socio-demographic characteristics and dysmenorrhea history, Visual Analogue Scale (VAS), Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale was applied to university students who applied to Ordu University family medicine outpatient clinics between 01.03.2023 and 01.09.2023. Data were analyzed with IBM V23 (Chicago, USA).