Ortoreksiya nervoza'nın sosyal medya bağımlılığı ve duygusal zekâ ile ilişkisi
The relationship of orthorexia nervosa with social media addiction and emotional intelligence
- Tez No: 852726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Ortoreksiya Nervoza ile sosyal medya bağımlılığının ve duygusal zekânın ilişkisini araştırmaktır. Yöntem:Bu çalışma 01.06.2023-01.08.2023 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-50 yaş arası 277 hasta ile gerçekleştirildi. Katılımcılara sosyodemografik form, ORTO-11 Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı-Yetişkin Formu ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği uygulandı.Çalışmadaki istatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular:Çalışmaya 277 kişi dahil edildi. Tüm katılımcıların median yaşı 27 (20-50) yıldı. Hastaların %57'si kadın, %43'ü erkekti. Beden Kitle İndeksi median 23,83 kg/m² (16,38-41,91) olarak saptandı.Katılımcıların %13'ünde kronik hastalık mevcuttu. Hastaların %33,9'u sigara kullanmaktaydı. Çalışmamızda Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği skorları ile Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu skorları arasında anlamlı negatif yönlü korelasyon saptandı (p=0,004); ancak ORTO-11 ölçek skorları arasında herhangi bir ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective:To investigate the relationship between orthorexia nervosa and social media addiction and emotional intelligence. Method:This study was carried out with 277 patients aged 18-50 years who applied to Kütahya Health Sciences University EvliyaÇelebi Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic between 01.06.2023-01.08.2023. Sociodemographic form, ORTO-11 Scale, Social Media Addiction-Adult Form and Schutte Emotional Intelligence Scale were applied to the participants. Descriptive statistics were expressed as mean and standard deviation for normally distributed numerical data, median and minimum-maximum range for non-normally distributed data, number and percentage for nominal data. Nominal data were evaluated between two groups by using“Pearson Chi-square test”or Fisher's Exact test“. Correlation analysis between numerical variables that did not show normal distribution was evaluated using ”Spearman correlation analysis". Data were expressed in 95% confidence interval. In the statistical analyses in the study, comparisons with a p value below 0.05 were considered statistically significant. Results:The study included 277 people. The median age of all participants was 27 (20-50) years. 57% of the patients were female and 43% were male. The median Body Mass Index was 23.83 (16.38-41.91). Chronic diseases were present in 13% of the participants. 33.9% of the patients were smokers. In our study, a significant negative correlation was found between Schutte Emotional Intelligence Scale scores and Social Media Addiction Scale-Adult Form scores (p=0.004); however, no relationship was observed between ORTO-11 scale scores.