Hemoptizi nedenleri, klinik özellikleri, tedavi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Hemoptysis causes, its clinical features, treatment and evaluation of treatment results
- Tez No: 852731
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hemoptizi şikâyeti olan hastalarda kanamanın nedenini, yerini saptamak ve hızla doğru tedavi yöntemini seçmek oldukça önemlidir. Çalışmamızda hemoptizi ile başvuran hastaların, etyolojik tanıları, klinik ve radyolojik bulguları, kanama yeri ve miktarı ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında acil servise veya göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ve hemoptizi tanısı konulan 18 yaş üstü hastaların kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza, yaş ortalaması 55,44±16,86 olan, 229'u (%69,4) erkek, 101'i (%30,6) kadın, 330 hasta dâhil edildi. Hemoptizi nedeni olarak, en sık pnömoni (%21,5), ikinci sıklıkta malignite (%19,7) saptandı. Erkek hastalarda, sigara kullanma öyküsü anlamlı yüksek idi. Erkek hastalarda malignite ve KOAH, kadın hastalarda bronşiektazi daha fazla belirlendi. Radyolojik olarak; Toraks BT'de en sık bül-amfizem (%20,0), ikinci sıklıkta kitle (%19,7) tespit edildi. Bül-amfizem ve kitle bulgusu, erkek hastalarda ve sigara öyküsü olanlarda anlamlı yüksek bulundu. Kanama miktarı olarak, en sık 'balgamla karışık kanama' (%57,6) görüldü. Bronkoskopi bulgusu olarak, en sık malignite uyumlu endobronşial lezyon (%40,3) izlendi. Erkek hastalarda, sigara içme öyküsü olanlarda, 45 yaş üzeri olanlarda malignite tanısı yüksek idi. SONUÇ: Hemoptizi şikâyeti olan hastalarda, en sık iki etyolojik tanı arasında ayırım için, sigara öyküsü ve yaş durumunun anlamlı katkısı bulundu. Sigara öyküsü olanlarda etyolojik incelemede, toraks BT ve bronkoskopi bulgularının yüksek oranda malignite lehine sonuçlanması sigaranın hemoptizide önemli bir etken olduğunu göstermektedir. Yaşı ileri ve sigara içen hastaların, öncelikle malignite yönünden araştırılmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
AIM: In hemoptysis patients, it is important to determine the cause and location of bleeding and quickly choose the right treatment. Our study aimed to evaluate etiological diagnoses, clinical, radiological findings, location and amount of bleeding, and treatment results of hemoptysis patients. MATERIALS AND METHODS: The records of 330 patients over 18 who were diagnosed with hemoptysis and admitted to the emergency department or chest diseases outpatient clinic at Sakarya University Training and Education Hospital between April 2022 and May 2023 were retrospectively examined. RESULTS: Our study included 330 patients, 229 (69.4%) men and 101 (30.6%) women, with an average age of 55.44±16.86. The most common cause of hemoptysis was pneumonia (21.5%), and the second one was malignancy (19.7%). Smoking history was higher in male patients. Malignancy and COPD were more common in male patients, and bronchiectasis was more common in female patients. Radiologically; in thorax CT, the most common detection was bulla-emphysema (20.0%), the second most common was a mass (19.7%). Bulla-emphysema and mass findings were found to be significantly higher in male patients and those with smoking history. In terms of bleeding amount, the most common was 'bleeding mixed with sputum' (57.6%). The most common bronchoscopy finding was endobronchial lesion compatible with malignancy (40.3%). The diagnosis of malignancy was higher in male patients, those with a history of smoking, and those over the age of 45. CONCLUSION: In patients complaining of hemoptysis, a significant contribution was found to smoking history and age in distinguishing between the two most common etiological diagnoses. The high rate of malignancy in thorax CT, etiology, and bronchoscopy findings indicate that smoking is an important factor in hemoptysis. It is recommended that older patients and smokers be first investigated for malignancy.