2006-2013 yılları arasında fakültemiz çocuk göğüs hastalıkları bölümünce tanı ve tedavi alan kistik fibrozisli hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Our school children between the years 2006-2013 by department of chest disease cystic fibrosis diagnosis and treatment of patients with areas of retrospective study
  1. Tez No: 393967
  2. Yazar: ASLIHAN ADABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİ PEKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Kistik Fibrozis(KF) otozomal resesif olarak geçen, beyaz ırkta daha fazla görülen, bir den çok sistemi tutan multisistemik bir hastalıktır. Tüm dünyada 1/2000-2500 oranında görülmektedir. Ülkemizde sıklığı 1/ 3000 civarındadır. Ülkemizde geniş serili çalışmalar olmadığından ve akraba evliliği fazla olduğundan görülme sıklığının daha fazla olduğu düşünülmektedir. Mutasyon sayısı 2000 civarındadır. En sık görülen mutasyon delta F 508 mutasyonudur. Bu mutasyonun ülkemizde görülme sıklığı % 20- 30 arasında değişmektedir. Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları, büyüme gelişme geriliği, rektal prolapsus, nazal polip, sinüzit ve infertilite en sık başvuru nedenleri arasındadır. Solunum yollarında küçük yaşlarda Staphylococcus aureus (S.aureus), Haemophilus influenzae (H. İnfluenzae), daha büyük yaşlarda Pseudomonas aeruginosa (P.aeruginosa) üremesi sıktır. Bronşektazi, hemoptizi, diyabet ve infertilite komplikasyonlarındandır. Klinik tabloyla beraber kardeş öyküsünün varlığı, terde klor düzeyinin yüksekliği ve genetik mutasyonun tespitiyle tanı konur. Multidisipliner yaklaşımla tedavi edilir. Biz de bu çalışmada fakültemizde 2008 yılında çocuk göğüs hastalıklarının kurulmasıyla birlikte bu zamana kadar tanı alan, tedavi ve takibi yapılan KF' li hastaların dosyalarının geriye yönelik incelemesiyle hastaların cinsiyet, tanı yaşı, tanı bulguları, tanıdaki boy ve kilosu, anne-baba arasındaki akrabalık, benzer kardeş öyküsü, mutasyon sonuçları, mutasyon sınıfları, hastanede yatış /yıl, S. Aerius ve P.aeriginosa üremesi ve kolonizasyonu, diğer üreyen mikroorganizmalar, mekonyum ileusu, distal intestinal obstrüksiyon, bronşektazi varlığı, bronşektazi yaşı, son FEV1 değeri, osteoporoz, KF'le ilişkili diyabet gelişimi, nazal polipozis gibi özellikler tarayıp istatistiki olarak oranının belirlenmesini amaçladık. Yöntem: 2006-2013 yılları arasında çocuk göğüs hastalıkları polikliniğimizde tanı alan, tedavi ve takibi yapılan 64 KF' li hastayı çalışmaya alındı. Bu hastalarımızın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: KF'li 64 hastamızın % 50'si (32); %50'si erkektir. Tanı yaşları minimum 7 gün, maksismum 22 yaştır.Ortalama tanı yaşı ise 25 ay'dır.En sık tanı bulgusu elektrolit imbalansı ve metabolik alkaloz tablosu (% 45,4); 2. 'si sıklıkla büyüme gelişme geriliği (% 44,8 ) ve 3.'sü % 40 oranında akciğer bulgularıdır. Anne-baba arasındaki akrabalık % 37,9 (21), benzer kardeş öyküsü %21 (12) olarak bulunmuştur. En sık görülen mutasyon % 33,9 (19) oranında delta F508 mutasyonudur. En sık görülen diğer mutasyonlar ise G85E % 8,9 (5), N1303K % 7,1 (4), E85X %1,7 (1), R334W %1,7 (1) , D1152H %1,7 (1) 'dir. Hastalarımızda yaptığımız retrospektif araştırmada, intermittant kolonizasyon, son 6 ayda aralıklı üreme, kronik kolonizasyon ise son 6 ay içinde ardı ardına 3 üreme olarak tanımlanmıştır. Buna göre; intermittant P.aeroginosa kolonizasyonu 21 (% 36,2) hastada, intermittant S.aerius kolonizasyonu 5 (%8,6) hastada tespit edilmiştir. Ayrıca 11 hastada (%18,9) kronik P.aeroginosa, 2 hastada (%3,4) kronik S.aerius kolonizasyonu bulunmuştur. Hastalarımızın boğaz ve BAL kültürlerindeki mikroorganizma üremesine bakıldığında; hastalarımızda psödomonas üreme oranı toplamda %41,3 (24); S.aerius üreme oranı % 22,4 (13), Klebsiella üreme oranı % 29,3 (17) ; acinetobacter üreme oranı % 8,6 (5) ; moraxella üreme oranı % 3,4 (2) olarak tespit edilmiştir. En sık üreyen mikroorganizmalar sıklık sırasına göre P.aeroginosa( %41,3) , Klebsiella( %29) ve S.aerius (%22,4) 'dur. Mekonyum ileusu 5 hasta ( % 8,7), distal intestinal obstrüksiyon 3 hastada (%4,6) gözlenmiştir. Bronşektazi 15 hastada (%30,6) tespit edilmiş ve bronşektazi gelişme yaşı minimum 3, maksimum 12 yaş olarak bulunmuştur. son FEV1 gibi özellikler değerlendirilmiştir. Hastaneye en sık yatış sebebi tekrarlayan akciğer enfeksiyonu % 56( 32), ishal %15,7 (9) ve beslenememe, kilo alamama % 45 (26) olarak tespit edilmiştir. Osteoporoz % 18,1 (6), diabet %1,5 (1) oranında bulumuştur. 3 hastamız (% 4,6) oksijen bağımlısıdır. Hastalarımızdan, anaokuluna 2 kız, 1 erkek; ilkokula 4 kız,7 erkek; ortaokula 2 kız, 4 erkek; liseye 1 kız,1 erkek gitmektedir. Okul başarısı genel olarak iyidir. 1 hastamız genel durumunun iyi olmaması üzerine okulu bırakmış ve evde eğitim desteği almaktadır. Hastalarımızın 1 tanesi üniversiteye gitmektedir. 25 tane (% 43,1) hastamız okul öncesi grubu oluşturmaktadır ( 12 kız, 13 erkek). Hastalarımızın % 86'sının kontrollere düzenli geldiği ve iyi bir şekilde takip olduğu görülmüştür. Bu bulgu ve semptomların, KF tanı, tedavi ve takibinde hastaların anamnezinin çok iyi alınması ve bunların mutlaka araştırılması gerektiği vurgulanmıştır. Tanıda ter testi kullanılabileceğini ancak tanı için tek başına yeterli olmadığını tespit edilmiştir. En sık görülen mutasyon delta F508 olarak saptanmıştır. Hastalarda P.aeroginosa ve S.aerius kolonizasyonunu sık olduğu ve bunun prognozda etkili olduğu gösterilmiştir. Bronşektazi, pulmoner hipertansiyonun ve solunum fonksiyon testindeki değişikliklerin akciğer kapasitesini değerlendirmede önemli olduğu vurgulanmıştır. Sonuç: Konya il genelinde çocuk göğüs hastalıkları olarak tek bir merkez olmamız sebebiyle takip ve tedavi ettiğimiz hasta sayısı gittikçe artmaktadır. Ayrıca Türkiye genelinde akraba evliliğinin çok olması sebebiyle KF'li hasta sayısının daha da yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Hastalarımızın akraba evliliği oranının sık olmasının bizim toplumda daha sık ve fazla görüldüğünün göstergesi olduğu görülmüştür. Hastalarımızın çoğu ülkemizde tarama testi yapılmamasına rağmen % 74,8'inin 2 yaşın altında tanı aldığı tespit edilmiştir. Kusma, ishal, halsizlik ve iştahsızlığı psödobartter olarak tanımlarsak; hastalarımızın %45,4'ü (26) gibi çok büyük bir kısmının bu klinik tabloyla hastaneye geldiğini görmekteyiz. Hastalarımızın diğer geliş şikayetleri, kilo alamama %28 (16) , öksürük %26,3 (15) , sık enfeksiyon %21'(12) dir. Daha az sıklıkta ateş, ciltte tuz tadı, kabızlık, kötü kokulu yağlı gaita görülmüştür. Hastaların hemen hemen hepsinde pankreas yetmezliğine bağlı olarak gaitada yağ pozitif bulunmuştur. Hastalarımızın BMI'lerinin halen gelişmiş ülkelerden geri olduğu görülmüştür. Ensık mutasyon 2.gruptaki mutasyonlardır. En sık delta F508 mutasyonu tespit edilmiştir. Daha iyi bir sonuç olarak; bizim hastalarımızda kronik pseudomonas kolonizasyonu daha azdır ve ABPA ve kistik fbrozis ilişkili diabet, atipik myocobakteri enfeksiyonu gibi komplikasyonlar bizim grubumuzda az görülürken nazal polip ve osteoporoz sık gelişen komplikasyonlar olarak görülmüştür. Hastalarımızın takiplerine uyumlarının iyi olduğu ve bunun da komplikasyon gelişimini azalttığı düşünülmüştür. Bu çalışmamızda KF hastalığının tanı, tedavi ve takibinin ne kadar önemli olduğunu ve bu konuya daha da önem verilmesi gerektiğini savunduk.
Özet (Çeviri)
Aim: Cystic Fibrosis (CF) is an autosomal recessive disorder, passing more common in Caucasians, is a multisystem disease involving multiple systems. 1/2000-2500 rate is seen all over the world. In our country, the frequency is around 1/ 3,000. In our country, there are no large series of studies and the prevalence of consanguineous marriage is over is considered to be more. The number of mutations is around 2000. The most common mutation is delta F 508 mutation. The incidence of this mutation in our country, 20 - 30%, respectively. Recurrent respiratory tract infections, growth retardation, rectal prolapse, nasal polyps, sinusitis, and infertility are among the most common causes of application. In the airways, at a young age Staphylococcus aureus (S. aureus), Haemophilus influenzae (H. influenzae), at older ages Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) reproduction is common. Bronchiectasis, hemoptysis, diabetes and infertility are one of the complication. It is diagnosed by the presence of siblings with a history of clinical picture, the height of sweat chloride levels and the identification of genetic mutations. It is treated with a multidisciplinary approach. We also study our faculty in 2008 pediatric chest diseases, with the establishment until such time diagnosed, treatment and follow-KF 's patients files retrospective review of the patients, gender, age, diagnosis, symptoms, diagnosis, the size and weight, between the parents kinship, history of similar sibling, the mutation of the mutation classes, hospitalizations / year, S.Aerius and P.aeriginos reproduction and colonization of other microorganisms grew, meconium ileus, distal intestinal obstruction, bronchiectasis assets, bronchiectasis age, last FEV1 values, osteoporosis, CF-related diabetes, nasal polyposis features such as scan a statistically significant rate aimed to determine. Methods: Between the years 2006-2013, children in our clinic with a diagnosis of chest diseases, treatment and follow-up with 64 KF 's patients enrolled in this study. These patients were analyzed retrospectively. Results: 50% of 64 patients with CF (32), about 50% are men. The minimum age at diagnosis, 7 days maximum is 22 years. The mean age at diagnosis is 25 months. The most common diagnostic findings electrolyte imbalance and metabolic alkalosis (45.4%); 2 percent growth retardation often (44.8%) and 3 'are 40% lung findings. 37. Kinship between parents % 37,9 (21), a history of similar sibling 21% (12) were found. The most common mutation was 33.9% (19) percent delta F508 mutation. The other most common mutations are G85E 8.9% (5), N1303K 7.1% (4), E85X 1.7% (1), R334W 1.7% (1), D1152H 1.7% (1). In retrospective study about our patients, intermittent colonization is the reproduction in 6 months and chronic colonization is repeatedly reproduction in 6 months has beeen identified. Accordingly, intermittent colonization with P.aeroginosa at 21 (36.2%) patients, intermittent colonization with S.aerius 5 (8.6%) were identified . In addition, 11 patients (18.9%) with chronic P.aeroginosa, 2 patients (3.4%) with chronic S.aerius colonization was found. When we look at the reproduction of throat and BAL cultures in our patients, pseudomonas bacterial growth rate in total % 41,3; S.aerius growth rate of 22.4% (13), Klebsiella growth rate of 29.3% (17); Acinetobacter reproductive rate% 8.6 (5); moraxella proliferation rate 3.4% (2) was determined. Meconium ileus in 5 patients (8.7%), distal intestinal obstruction in 3 patients (4.6%) were observed. Bronchiectasis in 15 patients (30.6%) were identified and minimum and maximum development age of bronchiectasis was found 3 and 12. The most common reason for hospital admission, recurrent pulmonary infections 56% (32), diarrhea 15.7% (9) and inability to feed, decreased weight gain of 45% (26) were identified. Osteoporosis 18.1% (6), diabetes 1.5% (1) ratio was found. Our three patients (4.6%) were oxygen dependent. Our patients to kindergarten 2 girls, 1 boy; primary school 4 girls and 7 boys, junior high schools, two boys, 4 girls, high school, one girl, one boy has to go. School achievement is good overall. One of our patients on the general situation is not good,is left school and takes home education support. Our patients to go to college is one of them. 25 units (43.1%) patients constitute our pre-school group (12 girls, 13 boys). 86% of our patients and the controls that come on a regular follow-up was found to be in a good way. These signs and symptoms of CF diagnosis, treatment and follow-up of patients receiving very good medical history and emphasized that they do need to be investigated. Sweat test can be used for diagnosis, but the diagnosis was determined that alone is not enough. Delta F508 mutation was found to be the most common.In patients,the colonization of P.aeroginosa and S.aureus is frequently and it was shown to be effective in prognosis. Bronchiectasis, pulmonary hypertension and pulmonary function testing is important in the assessment of changes in lung capacity was emphasized. Conclusion: In province of Konya, because of being single pediatric chest disease center, follow up and the treated number of patients are increasing. Although there are no screening test in our country, 74,8% patients were diagnosed under the age 2. If we define that vomiting, diarrhea, weakness and loss of appetite as psödobartter,a very large population (% 45,4) of our patients come to the hospital with this clinical picture. The other complaints of our patients are, weight gain (%28), cough (%26,3), frequent infections(%21).Less frequent, fire, the taste of salt on the skin, constipation, foul-smelling oily stool was observed. Almost all of the patients in the pancreatic insufficiency due to fat in the stool were positive. Of our patients, BMI was found to be still back from the developed countries. The most common mutations were mutations in group 2. Delta F508 mutation, the most frequently detected. Better as a result, our patients with chronic pseudomonas colonization was lower and ABPA and cystic fbrozis related diabetes, atypical myocobakter infection complications such as our group less, while nasal polyps and osteoporosis are common complications were seen as. Compliance with follow-up of our patients was good and it was also thought to reduce the development of complications. In this study of the CF disease diagnosis, treatment and follow-up on this issue and how important it is argued that more attention should be given.