Prediyabetik hastalarda metformin tedavisi ve yaşamtarzı değişikliklerinin işitme fonksiyonlarıüzerindeki etkisi
The effect of metformin treatment and lifestyle changeson hearing functions in prediabetic patients
- Tez No: 852736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ SERKAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Prediyabet, normal glukoz metabolizması ile aşikar diyabetes mellitusa (DM) arasındaki süreçtir ve Ülkemizde prevalansı % 30.8 olarak tespit edilmiştir. Prediyabet, gelecekteki DM gelişimi ile daha yakından ilişkilidir ve DM'ye benzer şekilde işitme kaybınında (İK) da içinde bulunduğu artmış mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar ile birlikteliği yüksektir. Bu çalışmanın amacı, prediyabetik hastalarda DM'ye ilerlemeyi önlemek amacı ile yaşam tarzı değişikliği/diyet ve/veya metformin kullanımının İK üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç Yöntem: Bu prospektif tek merkezli çalışmaya 60 prediyabetik odyolojik testi bozuk hasta ve 30 normoglisemik odyolojik testi normal olan kontrol grubu alındı. Prediyabetik hastaların 30'una yaşam tarzı değişikliği/diyet, diğer 30 hastaya ise beraberinde metformin başlandı. Hastalara saf ses odyometresi (SSO), konuşma odyometresi ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümleri yapıldı ve 6 ay sonra testleri tekrarlandı. Bulgular: Kontrol grubunda daha fazla erkek katılımcı varken ve daha genç bireylerden oluşmakta iken (p0.05). 6.
Özet (Çeviri)
Objectives: Prediabetes is the process between normal glucose metabolism and overt diabetes mellitus (DM), and its prevalence has been determined as 30.8% in our country. Prediabetes is more closely associated with the future development of DM and, similar to DM, is associated with increased microvascular and macrovascular complications, including hearing loss (HL). The aim of this study is to investigate the effect of lifestyle change/diet and/or metformin use on HL in prediabetic patients in order to prevent progression to DM. Material and Methods: While diet/lifestyle change was recommended for 30 of the prediabetic patients, metformin treatment was added to the diet/lifestyle change for the remaining patients. Pure tone audiometry (PTA), speech reception threshold (SRT), speech discrimination score (SDS) and product otoacoustic emission (DPOAE) measurements were performed on the patients, and the tests were repeated 6 months later.