Çocukluk çağında görülen tip 2 Diyabetes Mellitus'ta klinik özellikler ve tedaviye yanıt
Clinical features and response to treatment in type 2 Diabetes Mellitus in childhood
- Tez No: 873635
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DEMİRCİOĞLU TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Tip 2 Diabettes Mellitus (T2D) periferik insülin direnci ile karakterize,çocuklar ve ergenlerde genellikle obeziteye sekonder gelişen ve insüline bağımlı olmayan bir diyabet türüdür. Bu çalışmada T2D veya prediyabet tanılı çocuk ve ergenlerin başvuru özellikleri, takip, tedavi, izlem ve ilişkili komorbidite ve komplikasyonların incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif dosya taraması olarak planlanan bu çalışmaya, Şubat 2013 – Ekim 2023 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Çocuk Endokrin Polikliniğine başvuran 4-20 yaş aralığında diyabet semptomları ve/veya kan şekeri yüksekliği ve/veya obezite ve/veya ailede T2D öyküsü olan diyabet şüphesi ile başvuran 68 hasta dahil edildi. ADA kriterlerine göre 50 hastaya T2D tanısı konuldu. Bozulmuş glukoz toleransı ve/veya bozulmuş açlık glukozu olan 18 hasta ADA kriterlerine göre pre-diyabet tanısı aldı. Bulgular: Ortalama tanı yaşı 13.4 ± 2.5 yıl olan 50 hastanın 33'ü (%66) kızdı. Hastaların başlıca başvuru nedenleri; kan şekeri yüksekliği (%74), diyabet semptomları (%52), kilo alımı (%32), HbA1c yüksekliği (%26) idi. Hastaların 24'ü (%48) asemptomatik, 26'sı (%52) semptomatikti. Hastaların VKİ ortalaması 29.7 ± 5.4 kg/m2 olup, VKİ≥2 SDS olan 34 hasta (%68), VKİ 1-2 SDS olan 12 hasta (%24), VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 Diabetes Mellitus (T2D) is a type of non-insulin-dependent diabetes characterized by peripheral insulin resistance and usually develops secondary to obesity in children and adolescents. The aim of this study was to investigate the presentation characteristics, follow-up, treatment, follow-up and related comorbidities and complications in children and adolescents diagnosed with T2D or prediabetes. Materials and Methods: In this retrospective chart review study, 68 patients between the ages of 4-20 years with diabetes symptoms and/or high blood glucose and/or obesity and/or family history of T2D and suspected diabetes mellitus who presented to Marmara University Pediatric Endocrine Outpatient Clinic between February 2013 and October 2023 were included. T2D was diagnosed in 50 patients according to ADA criteria. Pre-diabetes was diagnosed in 18 patients with impaired glucose tolerance and/or impaired fasting glucose according to ADA criteria. Results: The mean age at diagnosis was 13.4 ± 2.5 years and 33 (66%) of 50 patients were female. The main reasons for presentation were elevated blood glucose (74%), diabetes symptoms (52%), weight gain (32%), and elevated HbA1c (26%). 24 (48%) patients were asymptomatic and 26 (52%) were symptomatic. The mean BMI of the patients was 29.7 ± 5.4 kg/!". There were 34 patients (68%) with BMI≥2 SDS, 12 patients (24%) with BMI 1-2 SDS, and 4 patients (8%) with BMI