Fabrika çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının aşı karşıtlığı ile ilişkisi
The relationship between factory employees' healthy lifestyle behaviors and anti-vaccine
- Tez No: 852741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Her birey, kendi sağlığını korumak ve geliştirmek için olumlu sağlık davranışları benimsemeli ve sağlıklı yaşam tarzı oluşturmalıdır. Sağlıklı yaşam sürdürmenin her birey gibi fabrika çalışanlarının da yaşamlarına olumlu etkileri olacak ve onların daha üretken bireyler olmalarını sağlayacaktır. Bu çalışmada fabrika çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının aşı karşıtlığı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırma, 2022 Eylül-Aralık ayları arasında Büyük Anadolu ÖSGB'ye bağlı 5 fabrikada çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 850 fabrika çalışanı (%28.33) ile yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik özellikler formu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve aşı karşıtlığı ölçeği ile gözlem altında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanılmış ve tanımlayıcı istatistikler, X² testi ve varyans analizinden yararlanılmıştır. Katılımcıların %94.2'si erkek, genel yaş ortalaması 34.6'dır. Katılımcıların %41.5'i hiç tetanos aşısı yaptırmamıştır. Tetanos aşısını 21-45 yıl önce yaptıran fabrika çalışanlarının sağlıklı yaşam davranışları ortalamanın altında kalmıştır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışlarıyla tetanos aşısı yaptırma, çocuk sayısı, kronik hastalık varlığı, gelir arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Aşı karşıtlığıyla medeni durum, yaşadığı bölge, sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Every individual should adopt positive health behaviors and create a healthy lifestyle to protect and improve their own health. Living a healthy life will have positive effects on the lives of factory employees, just like every individual, and will enable them to be more productive individuals. This study aimed to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors of factory workers and anti-vaccination. The cross-sectional and descriptive research was conducted between September and December 2022 with 850 factory employees (28.33%) working in 5 factories affiliated with Büyük Anadolu ÖSGB and agreeing to participate in the research. Data were collected under observation with the sociodemographic characteristics form, healthy lifestyle behaviors and anti-vaccine scale. SPSS 24.0 statistical package program was used to evaluate the data and descriptive statistics, chi-square test and analysis of variance were used. 94.2% of the participants are male, the general average age is 34.6. 41.5% of the participants have never had a tetanus vaccine. The healthy lifestyle behaviors of factory employees who received the tetanus vaccine 21-45 years ago remained below average. There was no significant difference between healthy lifestyle behaviors and tetanus vaccination status, number of children, presence of chronic disease, and income level (p>0.05). There was no significant difference between anti-vaccination and marital status, region of residence, and healthy lifestyle behaviors (p>0.05).