Role of innovative peptide antibiotics with known antimicrobial activity and toxicity in immune response
Antimikrobiyal aktivite ve toksisitesi bilinen yenilikçi peptit antibiyotiklerin immün yanıttaki rolü
- Tez No: 852740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mikroorganizmaların, özellikle bakterilerin antimikrobiyal ajanlara karşı geliştirdiği direnç mekanizmaları son yıllarda hastalıkların tedavisinde önemli bir engel teşkil etmektedir. Hali hazırda enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler ne yazık ki yetersiz kalmakta ve bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisi güngeçtikçe zorlaşmaktadır. Bakterilerin antibiyotiklere karşı geliştirdiği direnç mekanizmaları ve kaçış sistemlerinin anlaşılması bu süreçte önem kazanmıştır. Bu kapsamda birçok alternatif ilaç çalışmaları ve antibakteriyel özellik gösteren yeni moleküller araştırılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, yeni nesil antimikrobiyal peptid molekülleri sentezlenerek, antibiyotik direnci geliştirmiş bakteriler üzerindekini etkileri incelenmiştir. Sentezlenen antimikrobiyal peptidlerin mikrobiyolojik etkileri araştırıldıktan sonra, hücre kültürü çalışamaları ile immün sistem üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda, farklı konsantrasyondaki antimikrobiyal peptidlerin, fare makrofaj hücreleri kullanarak, immün sistemin önemli yapıları olan ınterlökin-6 (IL-6), tumör nekroz faktör-α (TNF-α) ve Interferon-γ (IFN-γ) sekresyonunu nasıl etkilediği araştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiği vakit çeşitli mikroorganizmalara karşı D ve L formlarını bir arada içeren NET1 ve NET3 peptidleri daha düşük konsantrasyonda inhibisyon etkisi göstermiştir. Buna karşılık hücre hattı üzerindeki sitotoksisite etkisi bakımından NET1 ve NET2 peptidleri düşük sitotoksisite göstermiştir. Her iki peptid grubunda da LPS ile uyarılmamış ortamda IL-6 ekspresyonu azalırken peptidlerin anti-inflamatuar yanıtı oluşturacağı gözlemlenmiştir. Ek olarak, her iki peptid grubunda da IFN-γ ve TNF-α yanıtı artmıştır. Bu durum, peptidlerin hem anti-inflamasyonda hem de pro-inflamasyon görev alabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Resistance mechanisms developed by microorganisms, especially bacteria, against antimicrobial agents have become a significant obstacle in the treatment of diseases in recent years. Antibiotics currently used in the treatment of infections are unfortunately insufficient and the treatment of bacterial diseases is becoming more difficult day by day. Understanding the resistance mechanisms and escape systems developed by bacteria against antibiotics has become important in this process. In this context, many alternative drug studies and new molecules with antibacterial properties have begun to be investigated. Within the scope of this thesis study, new generation antimicrobial peptide molecules were synthesized and their effects on bacteria that have developed antibiotic resistance were examined. After investigating the microbiological effects of the synthesized antimicrobial peptides, their effects on the immune system were investigated through cell culture studies. In this context, it was investigated how different concentrations of antimicrobial peptides affected the secretion of Interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor-α (TNF-α) and Interferon-γ (IFN-γ), which are important structures of the immune system, using mouse macrophage cells. . When the results were evaluated, NET1 and NET3 peptides containing D and L forms together showed inhibition effects at lower concentrations against various microorganisms. On the other hand, NET1 and NET2 peptides showed low cytotoxicity in terms of their cytotoxicity effect on the cell line. In both peptide groups, it was observed that the peptides would create an anti-inflammatory response, while IL-6 expression decreased in the environment that was not stimulated with LPS. In addition, the response to IFN-γ and TNF-α was increased in both peptide groups. This showed that peptides can function in both anti-inflammation and pro-inflammation.