Epilepsi tanılı hastalarında EKG parametreleri ve ritim bozukluğu
In this study, it was aimed to determine the precautions against possible complications by using ecg parameters as a marker to show the risk of arrhythmia in epilepsy patients
- Tez No: 852745
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada; epilepsi hastalarında aritmi riskini göstermek için belirteç olarak EKG parametlerini kullanarak nöbet sonrası parametrelerdeki değişimi belirleyerek oluşabilecek komplikasyonlara karşı önlemlerin gösterilmesi amaçlandı. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde epilepsi tanısıyla takip edilen ya da yeni tanı alan hastalardan nöbet ile acil servise başvuran 46 hasta ve Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine üfürüm nedeniyle başvurup, yapılan incelemelerinde kardiyak patoloji saptanmayan hasta grupla benzer yaş ve cinsiyete sahip 57 kontrol grubu dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut ağırlığı, kalp tepe atımı, kan basıncı, nöbet tipi, nöbet sıklığı, ek hastalık, yapılan tetkik ve görüntüleme bulguları kaydedildi. Hastalara başvuru esnasında, iktal dönemde ve interiktal dönemde olmak üzere iki kez elektrokardiyografik (EKG) inceleme yapıldı. Hastaların EKG parametreleri hesaplandı. Hasta grubundakilerin %44.4'ü (n = 20) erkek, %55.6'sı (n = 25) kız, kontrol grubundakilerin %47.4'ü (n = 27) erkek, %52.6'sı (n = 30) kız idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 7.73±5.52, kontrol grubunun yaş ortalaması 9.21±5.87 idi.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The study included 46 patients who were followed up by the Fırat University Medical Faculty Hospital Pediatric Neurology Outpatient Clinic with the diagnosis of epilepsy or newly diagnosed patients who applied to the emergency service with seizures and 57 patients of similar age and gender, who applied to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic because of a murmur and did not have cardiac pathology in the examinations, were included in the study. Control group was included. Patients' age, gender, body weight, heart rate, blood pressure, seizure type, seizure frequency, additional disease, examination and imaging findings were recorded. Electrocardiographic (ECG) examinations were performed on the patients during admission, in the ictal period and in the interictal period. ECG parameters of the patients were calculated. Results: 44.4% (n = 20) of the patient group were male, 55.6% (n = 25) were female, 47.4% (n = 27) of the control group were male and 52.6% (n = 30) were female. The mean age of the patient group was 7.73±5.52 and the mean age of the control group was 9.21±5.87.