Antepartum ve postpartum dönemde algılanan sosyal desteğin kadınların yalnızlık düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived social support on women's loneliness level in the antepartum and postpartum period
  1. Tez No: 852746
  2. Yazar: BÜŞRA UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karşılaştırmalı-tanımlayıcı tipte yapılan çalışmada, antepartum ve postpartum dönem kadınların sosyal destek algısı ile yalnızlık düzeyi farklılıkları ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni yalnızlık düzeyi, bağımsız değişkeni algılanan sosyal destek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 1 Kasım 2021-31 Mart 2022 tarihleri arasında Antalya Gazipaşa Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran 182 gebe ve 182 lohusa araştırmaya dahil edilmiştir. Gebe ve lohusa grup olmak üzere iki farklı gruba, aynı zaman aralığında, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASD)”ve“Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S)”uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences 22.0 istatistik programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre antepartum dönemde yalnızlık düzeyindeki toplam değişim %52.5 oranında; postpartum dönemde %36.8 oranında algılanan sosyal destekten etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this comparative-descriptive study, it was aimed to investigate the differences in social support perception and loneliness level of women in the antepartum and postpartum periods and the relationships between these variables. The dependent variable of the study was determined as the level of loneliness, and the independent variable was perceived social support. For this purpose, 182 pregnant women and 182 postpartum women who applied to Antalya Gazipaşa State Hospital Gynecology Polyclinic between 1 November 2021 and 31 March 2022 were included in the study.“Personal Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MBASD)”and“Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S)”prepared by the researchers were applied to two different groups, the pregnant and the postpartum group, within the same time period. . The data of the research were evaluated in computer environment with the Statistical Package for the Social Sciences 22.0 statistical program. According to the study results, the total change in loneliness level in the antepartum period is 52.5%; It is affected by perceived social support at a rate of 36.8% in the postpartum period.