Basketbol maçında yarış öncesi ve sonrası gevşemenin kaygı ve performans etkinliğine etkisi
The effect of relaxation before and after race on anxiety and performance activity in basketball match
- Tez No: 852744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Genel olarak sporda ve özel olarak basketbolda spor psikolojisi uzmanlarının kullanılmamasının yanı sıra deneysel (laboratuvar) psikolojinin kullanılmamasının yanı sıra araştırmanın ve probleminin girişini ve önemini içerir. Başka bir deyişle spor psikolojisi cihazlarının ve modern tıbbi cihazların kullanımı ve Modern teknolojilerin (kas gevşetme, derin nefes alma, zihinsel görselleştirme, yoga, masaj, ... vb.) kullanılmaması. Fiziksel hazırlığın yanı sıra maç öncesi oyuncunun maruz kaldığı kaygı ve psikolojik baskıyı azaltmak için yapılan psikolojik hazırlıkta olmuştur. Araştırma hedefleri şunları içeriyordu: 1- Bazı fizyolojik değişkenleri (ter bezi aktivitesi ve uzuv sıcaklığı (el)) ölçmek için önerilen bir cihaz tasarlamaktır. 2- Birinci sınıf basketbolcuların maç öncesi bazı fizyolojik değişkenlerini (kan basıncı, nabız, ter bezi aktivitesi ve ekstremite (el) sıcaklığı) ölçerek kaygılarını tanımaktır. 3- Birinci sınıf basketbolcularda kaygıyı azaltmak için gevşeme programı hazırlamak ve uygulamak. 4- Birinci sınıf basketbolcularda uygulanan gevşeme programının kaygıyı azaltmadaki etkisini belirlemek. 4- Birinci sınıf basketbolcularda uygulanan gevşeme programının kaygıyı azaltmadaki etkisini belirlemek. Araştırma hipotezleri şunları içeriyordu: 1- Fizyolojik değişkenlerin (kan basıncı hızı, nabız hızı, ter bezi aktivitesi, ekstremitelerin (el) sıcaklığı) ölçümünde normal durum arasında anlamlı fark yoktur ve ayrıca iki deney ve kontrol grubu için oyuncunun maç öncesi durumu kontrol etmek. 2- Maç öncesi deney grubu örnekleminde gevşeme programı uygulanmadan önce ve sonra masaj değişkenlerinin (kan basıncı hızı, kalp hızı, ter bezi aktivitesi, uzuv sıcaklığı (el) ölçümü) ölçümlerinde anlamlı fark görülmemiştir. 3- İki grup arasında (deneysel, kontrol, ön fasilitasyon) ve psikolojik sedasyon programı uygulandıktan sonra fizyolojik değişkenlerin (kan basıncı hızı, kalp hızı, ter bezleri aktivitesi, uzuv sıcaklığı (el) ölçümü) ölçümlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Araştırmacı deneysel yöntemi kullanmış olup, araştırmanın örneklemini Peşmerge Spor Kulübü ve Erbil Spor Kulübü'nden (34) sporcu oluşturmuştur. Erbil Kulübü'nden (5) oyuncu birinci sınıf basketbol turnuvasına katılmadığı için, Peşmerge Kulübü'nden (7) oyuncu ise çıkarıldı. Sporcu keşif deneyinin örneklemini temsil etmiş, daha sonra kalan örneklem iki gruba (deney ve kontrol) ayrılmış, aralarında denklik yapıldığı için eşit olduklarını göstermişlerdir. Her grupta (11) oyuncu vardı. Araştırmacı kaygıyı azaltmak için bir takım modern teknikleri içeren bir gevşeme programı hazırlamış ve uygulamıştır, kas gevşetme, derin nefes alma, zihinsel görselleştirme, yoga, masaj), bu fizyolojik değişkenleri doğal durumda ve maç öncesi koşulda oyuncular üzerinde ölçmenin etkinliğini ve mekânsal performansın kapsamını bilmek için birkaç keşif deneyi yapılmasını gerektirdi
Özet (Çeviri)
It includes an introduction to the use of sports psychology specialists in sports in general and basketball in particular, as well as the use of (laboratory) psychology as well as learning and problem and equipment. In other words, the use of sports psychology devices and modern medical devices and the non-use of modern technologies (muscle relaxation, deep breathing, mental visualization, yoga, massage, ... etc.). In addition to the international preparation, there was also the psychological preparation to reduce the anxiety and psychological pressure that the player is exposed to before the match. Release of research: 1- To design a proposed device to select some variable variables (sweat gland activity and limb temperature (hand)). 2- Introduces the anxiety of first-year basketball players by measuring some pre-match variables (blood pressure, heart rate, sweat gland activity and extremity (hand) temperatures). 3- In order to reduce anxiety in first-class basketball players, the relaxation program file and is shown. 4- The amount of reducing relaxation applied in first-class basketball players is determined. 4- The amount of reducing relaxation applied in first-class basketball players is determined. Research hypotheses included: 1- There is no significant difference between normal state in the measurement of physiological variables (blood pressure rate, pulse rate, sweat gland activity, temperature of extremities (hand)), and also checking the pre-match status of the player for the two experimental and control groups. 2- In the sample of the pre-match experimental group, no significant difference was observed in the measurements of the massage variables (blood pressure rate, heart rate, sweat gland activity, limb temperature (hand) measurement) before and after the relaxation program. 3- There was no significant difference in the measurements of physiological variables (blood pressure rate, heart rate, sweat gland activity, limb temperature (hand) measurement) between the two groups (experimental, control, pre-facilitation and after applying the psychological sedation program. The researcher used the experimental method and the sample of the research consisted of football players (34) from Peshmerge Sports Club and Erbil Sports Club. Since (5) players from Erbil Club did not participate in the first-class basketball tournament, (7) players from the Peshmerga Club were dismissed. The athlete represented the sample of the exploratory experiment, then the remaining sample was divided into two groups (experimental and control), and they showed that they were equal because they were equal. There were (11) players in each group