Elektrik dağıtım hatlarındaki direklerde yapılan çalışmalarda iş güvenliği sorunları ve çözüm önerileri
Occupational safety problems and solution suggestions in the work carried out on poles on electricity distribution lines
  1. Tez No: 852754
  2. Yazar: YAVUZ AYTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BURCU GÜRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliğinin (İSG) ne kadar önemli olduğu son yıllarda daha fazla anlaşılmaya başlanmıştır. Fakat iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sistemli olarak uygulanamamaktadır. Uygulanamamasının majör sebebi kuralların tam anlamıyla muhatapları tarafından anlaşılamamasıdır. Bu muhataplar çalışanlar ve işverenlerdir. Bu sebepten dolayı iş kazalarının önüne geçilememektedir. Kazaların önüne geçmek için İSG kültürünü özümsemiş uzman personeller tarafından yapılan işe uygun iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin uygulamalı olarak gerçek senaryolarla çalışanlara ve işverenlere belirli aralıklarla verilmesi gerekmektedir. Ayrıca, devletin yetkili kurumları iş sağlığı ve güvenliğini her sektör için özel çalışmalarla ve ilgili sektör işlerinin her aşamasında zorunlu hale getirmesi önem arz etmektedir. Bu hususta bütün paydaşlara hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyum konusunda mevzuatların daha etkin mahiyette düzenlenmesi ve yaptırımların uygulanması konunun ciddi olarak algılanmasına fayda sağlayacaktır. Elektrik dağıtım sektörüde bu sektörler arasındadır. Sektörde yaşanan iş kazaları ağır yaralanma ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı elektrik sektörlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavramak gerekmektedir. Bu çalışmada elektrik dağıtım hatlarındaki direklerde yapılan çalışmalarda iş güvenliği sorunları üzerine çözüm önerilerinin ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has begun to be understood more how important occupational health and safety (OHS) is in Turkey. However, occupational health and safety practices cannot be implemented systematically. The major reason why it cannot be implemented is that the rules are not fully understood by their addressees. These interlocutors are employees and employers. For this reason, work accidents cannot be prevented. In order to prevent accidents, occupational health and safety training appropriate to the work carried out by expert personnel who have internalized the OHS culture should be given to employees and employers at regular intervals with real scenarios. In addition, it is important that the authorized institutions of the state make occupational health and safety mandatory with special studies for each sector and at every stage of the relevant sector's work. More effective regulation of legislation and implementation of sanctions regarding compliance with occupational health and safety rules, without any tolerance to all stakeholders in this regard, will help the issue be perceived as serious. The electricity distribution sector is among these sectors. Work accidents in the sector can result in serious injuries and death. For this reason, it is necessary to understand the importance of occupational health and safety in the electrical sectors. In this study, it is emphasized how important solution suggestions are for occupational safety problems in the work done on poles in electricity distribution lines.