Erken çocukluk döneminde takviye gıda kullanımı ve annelerin beslenme sürecindeki tutumu
Supplementary food use in early childhood and mothers' attitude to the nutrition process
  1. Tez No: 852753
  2. Yazar: İLKNUR DAĞ SAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Anneler, takviye edici gıdaları (TEG) sağlamak da dahil olmak üzere, yavrularının refahını mümkün olan her şekilde koruma konusunda endişe duymaktadır. Bu çalışma ile erken çocukluk döneminde TEG kullanımında annelerin tutumunun değerlendirilerek, TEG kullanımında toplumsal bilinçlendirmeye katkı sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Analitik gözlemsel araştırma niteliği taşıyan bu çalışma 644 kişi ile gerçekleştirildi. Hazırlanan anket, çalışmaya katılmayı kabul eden anneler ile yüz yüze ya da Google Forms aracılığıyla uygulandı. Toplamda 61 sorudan oluşan ankette; Sosyodemografik özellikler ile ilgili 21, gıda takviyesi ile ilgili 13 soru bulunmaktaydı. Beslenme süreci anne tutumları ölçeği ise 27 sorudan oluşmaktaydı. Tüm sorulara eksiksiz yanıt verilen anket sonuçları değerlendirmeye alı ndı. Anket sonucunda elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 341'i (%49,2) kız ve 352'si (%50,7) erkek olmak üzere toplam 693 çocuk dahil edildi. İl merkezinde yaşayanların annelerinin Öğün sırasındaki Negatif Duygu Durumu puanı (p=0,002), Negatif Besleme Stratejileri (p=0,037), Zorla Besleme (p=0,027) ve toplam puan (p=0,01) ilçe-köy-kasabada yaşayanların puanından anlamlı şekilde yüksek bulundu. Çocuğuna gıda takviyesi veren annelerin Öğün sırasındaki Negatif Duygu Durumu (p=0,022), Yetersiz/Dengesiz Beslenmeye İlişkin Tutumlar (p=0,043), Diğerlerinin Görüşüne Tepki (p=0,042) ve Toplam puanı (p=0,035) gıda takviyesi vermeyen annelerin puanından anlamlı şekilde yüksek bulundu. Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar çocuklarına TEG kullanan annelerin beslenme sırasında negatif duygu durumunun daha fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Mothers are concerned about safeguarding the welfare of their offspring in every way possible, including providing dietary supplements (DSs). The aim of this study was to evaluate the attitudes of mothers towards the use of DSs in early childhood and to contribute to raising social awareness on the use of DSs. Materials and Methods: This study, which is an analytical observational research, was conducted with 644 people.The prepared survey was applied face to face or via Google Forms to mothers who agreed to participate in the study.In the survey consisting of 61 questions in total; There were 21 questions about sociodemographic characteristics and 13 questions about food supplements. The feeding process maternal attitudes scale consisted of 27 questions.The survey results, in which all questions were fully answered, were evaluated. All data obtained as a result of the survey were analyzed statistically. Results: A total of 693 children, 341 (49.2%) girls and 352 (50.7%) boys, were included in the study.The Negative Affective State during Meal score (p=0.002), Negative Feeding Strategies (p=0.037), Forced Feeding (p=0.027) and total score (p=0.01) of the mothers of those living in the city center were significantly higher than those living in the town-village-town.The Negative Affective State during Meal (p=0.022), Attitudes Towards Inadequate/Unbalanced Nutrition (p=0.043), Reaction to Others' Opinion (p=0.042) and Total score (p=0.035) of mothers who gave food supplements to their children were significantly higher than those of mothers who did not give food supplements. Conclusion: Our results showed that mothers who used DSs with their children had more negative mood during feeding.