Aromataz inhibitörü tedavisi alan postmenopozal meme kanseri hastalarında osteoporoz gelişimini etkileyen biyokimyasal ve klinik risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1008324
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN İNANÇ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, adjuvan aromataz inhibitörü tedavisi alan postmenopozal hormon reseptör pozitif meme kanseri hastalarında kemik mineral yoğunluğu (KMY) değişimini değerlendirmek ve bu değişim ile ilişkili klinik, biyokimyasal, inflamatuvar ve nütrisyonel faktörleri araştırmaktır. Ayrıca prognostik nütrisyonel indeks (PNI) ve pan-inflamatuvar indeksin (PIV) KMY üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu retrospektif çalışmaya aromataz inhibitörü tedavisi alan 403 postmenopozal kadın hasta dahil edildi. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), serum kalsiyum, fosfor, trigliserid, 25-hidroksivitamin D [25(OH)D], PNI ve PIV değerleri değerlendirildi. Tüm hastalarda tedavi başlangıcında ve birinci yıl sonunda lomber vertebra, femur boynu ve femur total bölgelerinde çift enerjili X-ışını absorbsiyometri (DXA) ile ölçülen kemik mineral yoğunluğu değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca PIV için ROC analizi yapılarak kemik kaybını öngörme performansı değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 60,4±9,1 yıl, ortalama VKİ değeri 30,2±5,5 kg/m² idi. Hastaların %93,3'ü letrozol, %6,5'i anastrozol ve %0,2'si eksemestan kullanmaktaydı. Ortalama PIV değeri 320,91±156,23, ortalama PNI değeri 45,09±20,93 olarak bulundu. Tedavi başlangıcında genel DXA değeri −1,4±1,07 iken birinci yıl sonunda −1,72±1,03'e geriledi ve lomber, femur boynu ile femur total T-skorlarında anlamlı azalma saptandı (p<0,001). Yaş ve VKİ ile KMY arasında anlamlı ilişki bulunurken, kalsiyum, fosfor, trigliserid ve 25(OH)D düzeyleri ile anlamlı ilişki saptanmadı. Gruplar arası karşılaştırmada letrozol ve anastrozol kullanan hastalar arasında anlamlı fark bulunmazken, grup içi analizlerde letrozol kullanan hastalarda lomber ve femoral bölgelerde daha belirgin kemik kaybı izlenmiştir (p<0,001). PIV ≥400 olan hastalarda başlangıç ve birinci yıl DXA değerleri daha düşük bulundu(p<0,05 ve p<0,001). ROC analizinde PIV'in kemik kaybını öngörmede en güçlü performansı femur total 1. yıl ölçümünde gösterdiği saptandı AUC (area under the curve) =0,797; %95 GA: 0,754–0,835; p<0,001; duyarlılık %83,33; seçicilik %75,58). PNI analizinde ise bazal DXA açısından fark bulunmazken (p=0,294), xi PNI<45 olan hastalarda birinci yıl DXA değerlerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. Aromataz inhibitörü tedavisi alan postmenopozal meme kanseri hastalarında bir yıllık izlemde KMY'de anlamlı azalma izlenmiştir. Yaş ve VKİ kemik yoğunluğu üzerinde belirgin etkiler gösterirken, yüksek PIV ve düşük PNI değerleri daha kötü kemik sonuçları ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular aromataz inhibitörü ilişkili kemik kaybının yalnızca hormonal baskılanmaya bağlı olmadığını, sistemik inflamasyon ve nütrisyonel durumun da bu süreçte rol oynayabileceğini göstermektedir. Aromataz inhibitörü tedavisi planlanan hastalarda KMY'nin tedavi öncesinde değerlendirilmesi ve tedavi süresince izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate changes in bone mineral density (BMD) in postmenopausal patients with hormone receptor–positive breast cancer receiving adjuvant aromatase inhibitor therapy and to investigate the clinical, biochemical, inflammatory, and nutritional factors associated with these changes. In addition, the effects of the Prognostic Nutritional Index (PNI) and the Pan-Immune-Inflammation Value (PIV) on BMD were evaluated. This retrospective study included 403 postmenopausal women receiving aromatase inhibitor therapy who met the inclusion and exclusion criteria. Demographic characteristics, age, body mass index (BMI), serum calcium, phosphorus, triglycerides, 25-hydroxyvitamin D [25(OH)D], Prognostic Nutritional Index (PNI), and Pan-Immune-Inflammation Value (PIV) were analyzed. Bone mineral density measured by dual-energy X-ray absorptiometry (DXA) at the lumbar spine, femoral neck, and total femur was compared between baseline and the first-year follow-up. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to evaluate the predictive performance of PIV for bone loss. The mean age of the patients was 60.4±9.1 years and the mean BMI was 30.2±5.5 kg/m². Among the patients, 93.3% received letrozole, 6.5% anastrozole, and 0.2% exemestane. The mean PIV value was 320.91±156.23 and the mean PNI value was 45.09±20.93. The mean baseline DXA value was −1.4±1.07, which decreased to −1.72±1.03 at one year. Significant decreases were also observed in lumbar, femoral neck, and total femur T-scores at one year (p<0.001). Age and BMI were significantly associated with BMD, whereas serum calcium, phosphorus, triglyceride, and 25(OH)D levels were not. No significant difference in BMD was observed between patients receiving letrozole and anastrozole in intergroup comparisons; however, within-group analyses showed a more pronounced decline in lumbar and femoral BMD among patients receiving letrozole (p<0.001). Patients with PIV ≥400 had significantly lower baseline and first-year DXA values (p<0.05 and p<0.001). ROC analysis demonstrated that PIV had the strongest predictive performance for bone loss at the total femur at one year AUC (area under xiii the curve) =0.797; 95% CI: 0.754–0.835; p<0.001; sensitivity 83.33%; specificity 75.58). In the PNI analysis, no significant difference was observed in baseline DXA values (p=0.294), whereas patients with PNI <45 had significantly lower DXA values at one year. A significant decline in BMD was observed during the one-year follow-up in postmenopausal breast cancer patients receiving aromatase inhibitor therapy. While age and BMI showed significant associations with BMD, higher PIV and lower PNI values were associated with poorer bone outcomes. These findings suggest that aromatase inhibitor–related bone loss may not be solely attributable to hormonal suppression but may also be influenced by systemic inflammation and nutritional status. Therefore, evaluation of BMD before initiating aromatase inhibitor therapy and regular monitoring during treatment are recommended.