Term yenidoğanlarda bilirubin nörotoksitesinin beyin hasarı biyobelirteçleri ile öngörülmesi
Prediction of bilirubin neurotoxicity in term newborns by biomarkers indicating brain injury.
- Tez No: 852808
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda farklı bilurubin düzeyleri ile nöronal hasarı gösteren biyobelirteçler arasında ve ayrıca bu farklı biyobelirteçlerin kendi arasında herhangi bir korelasyon olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulundan 07.04.2022 tarih ve 2022/05-08 sayılı etik kurul onay alındıktan sonra başlandı. Bilirübin düzeylerine göre olgular 5 gruba (G1≥25, G2=20.1-25, G3=15.1-20, G4=10.1-15, G5=5-10 mg/dL) ayrıldı. Elde edilen periferik kan örneklerinden S100B, tau, aktivin ve adrenomedullin düzeyleri çalışıldı. Araştırma 12 ayda tamamlandı. Çalışmaya toplam 91 olgu (n=27 kız, n=64 erkek) alındı.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate whether there is any correlation between different bilirubin levels and biomarkers indicating neuronal damage, as well as between these different biomarkers themselves. The study was started after obtaining ethical approval with the reference 2022/05-08 dated 07.04.2022 from the Ethics Committee of Firat University Medical Faculty. The cases were divided into 5 groups according to bilirubin levels (G1≥25, G2=20.1-25, G3=15.1-20, G4=10.1-15, G5=5-10 mg/dL). S100B, tau, activin and adrenomedullin levels were measured from the peripheral blood samples obtained. The research was finished over a 12-month period. A total of 91 cases (n=27 girls, n=64 boys) were included in the study.